Řada lidí podle lékařů vůbec netuší, že má nemoc ADHD

ADHD, neboli porucha pozornosti s hyperaktivitou je stále častěji diagnostikována u dospělých. Dnes jí trpí pět procent mužů i žen. Řada lidí ale podle lékařů o své nemoci prý vůbec neví. V 60 procentech nemoc přetrvává z dětství až do dospělosti.
ŘADA LIDÍ PODLE LÉKAŘŮ NEVÍ, ŽE MÁ NEMOC ADHD

reklama

Problémy s udržením pozornosti, vnitřní neklid, neefektivní organizování času anebo impulzivní chování. Přesně takové příznaky měla i dvaatřicetiletá Ludmila Hamplová. O tom, že nemocí trpí, se prý dozvěděla úplně náhodou a to když se před dvěma lety zúčastnila konference o ADHD.

„Lékaři mluvili o svých pacientech a já jsem zjistila, že vyprávějí můj životní příběh. A najednou jsem tomu začala rozumět a došlo mi, že spoustu těch nesmyslných náhod typu že ztrácím klíče, zapomínám mobil, že je pro mě velmi těžké zorganizovat čas – vlastně to nemusí být úplně jenom moje chyba,“ řekla pro televizi Prima Ludmila Hamplová.

ilustrační foto- černý kašel

Nákaza černým kašlem se šíří: Na Rokycansku přibylo nemocných

Pacienti, kteří trpí ADHD, nebývají příliš šťastní. Selhávají, nedokončují úkoly, opouštějí je partneři, nedokážou se profesně uplatnit.

Lidé se mohou léčit obvykle tak, že přijdou k nějakému odborníkovi, který by měl být v tomto případě psychiatr. A u ADHD je neobvyklé pro psychiatrii to, že léková léčba často dostačuje.

Podle odborníků je ADHD z 85 procent dědičné a poměrně dobře léčitelné. Léčba je ale dlouhodobá a někdy i na celý život.

reklama

reklama