Ráj bez sexu? Indonéský prezident zatím odložil návrh zákona, který kriminalizuje nemanželský styk

Indonéský prezident Joko Widodo prozatím odložil hlasování o kontroverzním návrhu zákona. V případě jeho schválení by si zřejmě turisté museli dávat v Indonésii pozor na to, aby nepraktikovali mimomanželský sex. Mohli by totiž skončit i ve vězení. Novela zákona, která podle odborníků má velký potenciál, že projde tamním parlamentem, totiž počítá s tresty za nemanželský pohlavní styk. Zatím není zcela jasné, koho a jak se případně nový zákon dotkne.
ilustrační foto
ilustrační foto
Pixabay

reklama

Prezident Indonésie Joko Widodo v televizním sdělení uvedl, že se rozhodl odložit hlasování o návrhu tohoto zákona po „vážném zhodnocení zpětné vazby z různých stran, které mají námitky k některým podstatným částem obsahu trestního zákona“. Informoval o tom server CNN.

„Jsou tam části obsahu, které potřebují hlubší studii,“ uvedl prezident. „V tomto případě jsem nařídil ministrovi pro lidská práva, aby mé stanovisko předal parlamentu. Rovněž jsem ministrovi nařídil, aby znovu získal zpětnou vazbu od veřejnosti jako jeden ze vstupů pro lepší trestní zákon.“

Současná podoba návrhu zákona navrhuje za nemanželský styk maximální dobu ve vězení až 6 měsíců, jiné návrhy totožného zákona počítaly s přísnější variantou, která by dotyčnou dvojici poslala do vězení až na rok. Návrh vzbudil velké pozdvižení. Západní ambasády už začaly připravovat varování pro turisty, aby si dávali během návštěvy země pozor.

„Znamenalo by to velké problémy pro cizince, pokud bude zákon vynucován, ačkoliv Indonésie je plná zákonů, které se nikdy nevynucují,“ sdělil australskému serveru Stuff professor Tim Lindsey, ředitel Centre for Indonesian Law, Islam and Society. Podle něj pravděpodobným scénářem bude, že indonéští policisté budou vydírat cizince, aby jim zaplatili za jejich mlčení.

Není jisté, zda budou muset turisté mít s sebou potvrzení o svém manželství, aby se v zemi vyhnuli problémům. Také se zatím příliš neví o tom, v jaké míře se bude cizinců navrhovaný zákon týkat. Teuku Taufiqulhad, indonéský poslanec, odpověděl agentuře Reuters na otázku, zda se nová pravidla budou vztahovat i na turisty, že to není „žádný problém, pokud to lidé nevědí“.

Experti varují, že i kdyby se zákony z větší části turistů netýkaly, stále to negativně ovlivní obrázek země a ochotu turistů do ní cestovat. Podle nich si to poslanci dostatečně neuvědomují.

Turisty hýčkané Bali v ohrožení?

Gus Agung, šéf Turistické rady Bali, uklidňuje turisty, že názory regionální vlády na Bali „nejsou vždy v souladu s Jakartou“. „Vliv kleriků tvrdé linie z Jakarty nemá na Bali žádný efekt,“ řekl australské stanici ABC. 

Indonésie je nejpočetnější muslimská země, která se však dlouhodobě pyšní tím, že po celá staletí zde mírumilovně koexistovala různá náboženství. V poslední době lze však sledovat v zemi zvyšující se nesnášenlivost ze strany posilujících konzervativních islámských skupin, často podporovaných Saúdskou Arábií. Velkou kritiku si tyto skupiny vysloužily za poslání křesťanského guvernéra Jakarty za údajnou urážku Koránu v roce 2017 do vězení. Zákony o rouhání se dle nového zákona mají ještě zpřísnit.  

Návrh zákona také počítá s omezením, respektive praktickým zamezením, potratů, kritiky prezidenta, či s potíráním „obscénních aktů“, které staví na kriminální úroveň. Ačkoliv se prý novela přímo nevymezuje proti sexuálním menšinám a členům LGBT komunit, dle stanice CNN je zřejmé, že právě posledně zmiňované opatření míří především na gaye a lesby. Ti se přitom v Indonésii už setkávají s rozmanitými formami diskriminace.

Veřejné mrskání v Ačehu (ilustrační foto)

Za předmanželský sex 100 ran rákoskou. V Indonésii proběhlo další veřejné mrskání

Vůči návrhu zákona se vymezila mezinárodní organizace Human Rights Watch, dle které by se jednalo o „katastrofu nejen pro ženy a náboženské a sexuální menšiny, ale pro všechny Indonésany“. Vyzývá indonéské zákonodárce, aby od něj upustili, navrhovaná opatření však mají podporu napříč parlamentními stranami.

Indonéský prezident Joko Widodo nechal odložit návrh zákona, dokud nebude příští měsíc inaugurován nový parlament. Australská zpravodajská stanice ABC upozorňuje, že debata a hlasování o návrhu zákona poté začne znovu.

Postupující islamizace země

Podle expertů je návrh drakonických zákonů dokladem o postupující islamizaci země. Ačkoliv není oficiálně spojen s islámským právem šaría, kromě trestů bičem se z něj velmi inspiruje, poukazuje Andreas Harsons, specialista na Indonésii z Human Rights Watch.

V autonomní indonéské provincii Ačeh jsou už tresty dle zákona šaría aplikovány. Server Gulf News reportoval o trojici žen a trojici mužů, kteří byli brutálně potrestáni rákoskou za to, že provozovali nemanželský sex.

Zrušení těchto praktik si žádají lidskoprávní organizace i prezident Widodo. Mezi obyvateli Ačehu jsou však tyto praktiky poměrně oblíbené. Widodo má navíc omezené ruce, protože přílišný tlak by mohl opětovně vyvolat boje ukončené v roce 2004, nemluvně o faktu, že současná indonéská vláda si začíná praktiky z provincie sama osvojovat.

 

Jan Hron

reklama

reklama