Rakev jako větrací šachta nebo raketa? I to je možné, dokazuje veletrh pohřebnictví

Po deseti letech se v České Republice koná veletrh pohřebnictví. Jmenuje se poslední cesta. Téma umírání a pohřbívání je pro mnoho Čechů stále tabu. To je ale podle vystavovatelů chyba.  Přesvědčit se o tom lidé mohou až do sobotního odpoledne.

„Každý člověk se zde dozví, co potřebuje k tomu, aby důstojně odešel z tohoto světa," láká návštěvníky ředitel výstaviště v Lysé nad Labem Ondřej Matouš. Ten očekává celkovou účast až šesti tisíc návštěvníků s tím, že první den převažovala spíše odborná veřejnost. V sobotu by ale měli dorazit převážně laičtí návštěvníci.

Podle předsedy Sdružení pohřebnictví v ČR Ladislava Kopala má široká veřejnost unikátní šanci nahlédnout pod pokličku často démonizovaného oboru. „Lidé se mohou podívat, jak vypadá zákulisí, protože pohřebnictví je obor, do kterého nikdo moc nevidí a ani nemá příležitost do něj vidět. Lidé tak zjistí, že majitelé pohřebních služeb jsou naprosto normální lidi, kteří rádi vyjdou vstříc a pomohou řešit těžké situace,“ říká Kopal s tím, že si návštěvníci veletrhu rozhodně rozšíří obzory.

Tak například, tušili jste, že si můžete pořídit celodřevěnou urnu, která může zároveň posloužit i jako vhodná dekorace ve vašem bytě? K vidění je i celá řada jiných zajímavostí, jako jsou například rakve ve tvaru rakety, domu, větrací šachty a pro milovníky hmyzu i speciální hmyzí hnízdo.

Mezi současné trendy pohřebnictví se řadí také popel zatavený ve skle či hliněná urna, ze které vyroste strom. „Každý si rád vybírá módní věci. Boty, auta, oblečení, telefony a nikdo v podstatě tohle neřešil a nechce řešit. Chápu to, ale přichází nová generace, která si tohle vyžaduje,“ vysvětlil pro televizi Prima designér rakví Jiří Ďuriš.

Součástí akce je i doprovodný program, který tvoří přednášky na téma smrti. Na workshopech přednáší odborníci třeba o tom, jak se chovat v případě ztráty nejbližšího nebo jak vůbec samotný pohřeb zařídit. Kromě toho zde předává zkušenosti i 70 pohřebních ústavů z celého světa. I zde se tak návštěvníci mohou o pohřebnictví dozvědět mnoho zajímavého.

„Například první krematorium v Polsku vzniklo před 25 lety. Za posledních 10 let byli Poláci schopni postavit 42 nových krematorií. U nás se poslední krematorium postavilo v roce 1993,“ srovnává Kopal trendy u nás a našich polských sousedů.

Vystavovatelé se shodují, že by měli Češi ke smrti přistupovat jinak. Třeba i s humorem. „Tato akce by měla navodit návštěvníka k tomu, že to není nutnost. Ale právě tak, jako je svatba, i to rozloučení se zesnulým by měl být další krok,“ říká Matouš.

Na Poslední Cestu se do Lysé nad Labem můžete vydat i zítra. Areál je pro všechny návštěvníky otevřen od 9:00 do 17:00.

Tagy: