Rakouské volby vyhráli lidovci. Sekundují jim Svobodní, třetí jsou sociální demokraté

Sebastian Kurz
Sebastian Kurz
instagram/Sebastian Kurz

reklama

V předčasných parlamentních volbách v Rakousku dnes zvítězila Rakouská lidová strana (ÖVP) dosavadního ministra zahraničí Sebastiana Kurze. Podle předběžného konečného výsledku získala 31,4 procenta hlasů. Na druhém místě se zřejmě umístila Svobodná strana Rakouska (FPÖ) se ziskem 27,4 procenta, třetí sociální demokracie (SPÖ) kancléře Christiana Kerna obdržela 26,7 procenta. Výsledky ještě mohou ovlivnit korespondenční hlasy.

Vítězství lidovců není velkým překvapením, jméno jednatřicetiletého lídra strany se v médiích s úspěchem ve volbách spojovalo velmi často. Kurz má tak namířeno stát s nejmladším šéfem vlády v Evropě. „Tento výsledek nás velmi těší, je to historický úspěch. Nyní je naším motorem Sebastian Kurz. Volební kampaň jsme takto vedli a jsem rád, že jsme došli do vítězného cíle,“ řekl v prvním povolebním rozhovoru zástupce lidové strany.

Do Národní rady se kromě ÖVP, FPÖ a SPÖ dostali také liberálové (NEOS) a Kandidátka Petera Pilze. Kdo naopak pravděpodobně neuspěl, jsou Zelení. Ti skončili s 3,9 procenty těsně pod čarou a spasit je mohou už jen korespondenční hlasy.

Právě rekordní počet korespondenčních hlasů ještě v konečném výsledku započítán není. Ty tak mohou výsledky ještě mírně ovlivnit. Definitivní výsledky voleb budou oznámeny pravděpodobně ve čtvrtek.

O volby byl mezi lidmi poměrně velký zájem. Podle odhadů přišlo k urnám 79 procent oprávněných voličů. U předchozích voleb to bylo 75 procent.

 

Autor: Markéta Škorňová, ČTK

reklama

reklama