Rakouskému kancléři chodí výhrůžky smrtí kvůli uzavření mešit. Tajné služby jsou v pohotovosti

Rakouský kancléř Sebastian Kurz se stal terčem výhrůžek na sociálních sítích. Zatímco někteří mu „jen“ nadávají, další uživatelé mu vyhrožují dokonce i fyzickou likvidací. Důvodem je rozhodnutí vlády uzavřít některé mešity a vyhostit desítky imámů. Situace je natolik znepokojivá, že se jí začaly zabývat i tajné služby.
Sebastian Kurz
Sebastian Kurz
instagram/Sebastian Kurz

reklama

Rakouská vláda minulý týden v rámci boje proti islámskému extremismu rozhodla o uzavření sedmi mešit a vyhoštění přibližně 60 imámů. Tento krok ale vyvolal především na internetu rozhořčené reakce. Zatímco někteří uživatelé obviňují Kurze z toho, že chce rozpoutat válku, jiní mu přímo vyhrožují smrtí. To, že Kurz podobných výhrůžek obdržel hlavně na Facebooku a Instagramu opravdu hodně, potvrdil deníku Österreich i mluvčí rakouského kancléře.

Situaci nebere na lehkou váhu ani tajná služba a Spolkový úřad na ochranu ústavy a pro boj s terorismem (BVT). Podle rakouského ministerstva vnitra už tyto orgány zahájily vyšetřování. Dodatečných opatření doznala i osobní ochrana Kurze, který je momentálně na služební cestě v Izraeli.

Imámové mohli být financováni ze zahraničí

Mluvčí rakouského kancléře v prohlášení oznámil, že se vláda rozhodně nenechá zastrašit a bude dál pokračovat ve své politice. Rozhodnutí uzavřít mešity a vyhostit imámy padlo na konci minulého týdne. „Paralelní společnosti, politický islám a sklony k radikalizaci nemají v naší zemi místo,“ okomentoval kroky vlády Kurz.

Panuje podezření, že někteří z imámů, kteří mají být vyhoštěni, se provinili proti zákonu z roku 2015, jenž zakazuje islámských spolkům přijímat finance ze zahraničí. Server RT pak uvádí, že někteří imámové mohli patřit k turecké radikální nacionalistické organizaci Šedí vlci.

Turecko kroky Vídně ostře zkritizovalo

Jednání rakouské vlády ostatně rozlítilo tureckého prezidenta Recepa Erdogana, který prohlásil, že to může skončit i „válkou mezi křížem a půlměsícem“. Erdoganův poradce a mluvčí Ibrahim Kalin zase označil kroky Vídně za „islamofobní“ a řekl, že byly podniknuty výhradně z politických důvodů.

S podobným vyjádřením přispěchala i rakouská Islámská komunita (IGGIO), která Kurzovu vládu obvinila z laciného sbírání politických bodů. „To načasování kroků vlády je odsouzeníhodné. Páteční oznámení, že se uzavřou mešity v době ramadánu jen několik hodin před modlitbami, je urážka všech rakouských muslimů,“ stojí podle listu Österreich ve vyjádření organizace.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!