Rakousko řeší diplomatické faux pas. Atašé na velvyslanectví v Izraeli se měl fotit v tričku s nacistickou tématikou

Rakouské ministerstvo zahraničí odvolalo atašé, který působil na velvyslanectví v Izraeli. Důvodem byla fotografie na Facebooku, na které má na sobě muž tričko s nápisem údajně odkazujícím na nacistickou tankovou divizi. Diplomat teď bude muset vše vysvětlovat ministryni zahraničí ve Vídni.
Jürgen-Michael Kleppich v kontroverzním tričku
Jürgen-Michael Kleppich v kontroverzním tričku
twitter

reklama

Rakušan Jürgen-Michael Kleppich na svém facebookovém profilu zveřejnil minulý měsíc fotografii, na které má na sobě tričko s nápisy „Stand your ground“ a „Frundsberg“. Frundsberg je název 10. tankové nacistické divize z druhé světové války. Ta nesla jméno po německém veliteli Jörgu von Frundsbergovi ze 16. století.

 

Kontroverzní tričko prodává společnost Phalanx Europa, což je oděvní značka, která se specializuje na oblečení s vlasteneckou a protimigrační tématikou. Na stránkách jejího e-shopu je motiv trička vysvětlován odkazem na generála Jörga von Frundsberga. Ten sloužil na přelomu 15. a 16. století Svaté říši římské národa německého. Do dějin se zapsal především vítězstvím v bitvě u Pavie v roce 1525, během které byl zajat francouzský král František I. Stand Your Ground (v překladu stůj si za svým), pak má být filozofie tohoto vojevůdce.

 

Co přesně těmito fotkami Kleppich zamýšlel, zatím není jasné. Vše bude muset každopádně vysvětlit svému nadřízenému. Na kobereček si ho totiž do Vídně pozvala rakouská ministryně zahraničí Karin Kneisslová. „Pokud k tomu bude důvod, zahájíme disciplinární řízení,“ řekla podle agentury Reuters.

Kleppichovi zřejmě příliš nepomůže ani zjištění magazínu Falter. Podle něj totiž ještě před fotkou v tričku, přidal atašé na svůj profil na sociální síti fotku dědečka v nacistické uniformě. Je tak velice pravděpodobné, že se do Izraele, kde podobné věci rozhodně neberou na lehkou váhu, zřejmě už nevrátí.

 

Autor: Markéta Škorňová, Alexandr božilov

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!