Rath zřejmě dostane část majetku zpět

Bývalý hejtman středočeského kraje David Rath, který byl odsouzen za korupci a odpykává si ve vězení svůj sedmiletý trest, dostane zřejmě zpět vlastnické podíly a část peněz zabavených při domovní prohlídce. Krajský soud v Praze také uvolnil prostředky, které Rathova manželka převedla na účet obhájce Adama Černého. Vyplývá to z usnesení soudu, které zveřejnil irozhlas.cz. Rozsudek zatím není pravomocný.
David Rath
David Rath
TV Prima

reklama

Kromě vlastnických podílů v několika budovách a pozemcích v Hostivici dostane zřejmě Rath i část peněz zabavených při domovní prohlídce. Konkrétně se jedná asi o 176 tisíc korun v několika různých měnách. Na tyto peníze totiž neuplatnil právo nikdo další. Krajský soud v Praze držel Rathův majetek kvůli probíhajícímu vyšetřování od roku 2012.

O 9,5 milionech se stále jedná

Bývalý hejtman stále čeká na rozhodnutí dědického řízení, zda dostane 9,5 milionu korun po svém otci Ratmíru Rathovi. Letos v červenci požádal o peníze i správce pozůstalosti po otci Davida Ratha Jan Vondráček. Exhejtman při domovní prohlídce uvedl, že milion patří jemu a jeho manželce, zbytek prý jeho rodičům.

Soud je zatím bez vodítka komu - a v jaké výši - peníze náleží. „Soud nemá žádné vodítko, které by mu umožňovalo klasifikovat přesnou částku, kterou je namístě vrátit odsouzenému a kterou je namístě vydat správci pozůstalosti po Ratmíru Rathovi," píše se podle serveru irozhlas.cz v usnesení soudu. Pozůstalost po svém otci si už několik let nárokuje i jeho bratr Michal Rath. 

Nejvyšší státní zástupce podal v kauze dovolání

Policie zadržela Davida Ratha v květnu roku 2012, kdy si v krabici s vínem odnášel sedmimilionový úplatek. Exhejtman byl po několikaletých průtazích pravomocně shledán vinným za úplatky spojené s rekonstrukcí zámku Buštěhrad a opravou gymnázia Hostivice. Pražský vrchní soud snížil původní trest 8,5 roku vězení a zprostil ho obžaloby z dalších žalovaných skutků. Neuznal totiž policejní odposlechy, což byl jeden ze stěžejních důkazů obžaloby. S tím nesouhlasí nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Ten proto v pátek podal v kauze dovolání k Nejvyššímu soudu v neprospěch všech obviněných.

Státní zastupitelství rozdělilo kauzu i do další větve, ve které čelí obvinění devět lidí (včetně Ratha) ze zmanipulování veřejných zakázek týkajících se krajských nemocnic Středočeského kraje. Druhou větev kauzy začal řešit Krajský soud v Praze v roce 2017, ale následně případ vrátil policii, právě kvůli odposlechům a opětovnému vyslechnutí některých svědků. Krajský soud začal znovu řešit tuto část kauzy letos v lednu.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!