Recep Erdogan: Istanbul nenecháme proměnit v Konstantinopolis. Pojedete domů v rakvích…

Recep Erdogan vede v současnosti kampaň za svoji islamisticky orientovanou Stranu spravedlnosti a rozvoje (AKP) před místními volbami, které se konají 31. března. K propagaci využil teroristický útok na Novém Zélandu jako důkaz světového globálního antimuslimského sentimentu, proti kterému je nutné bojovat.
Bitva o poloostrov Gallipoli, které účastnili také novozélandští vojáci v roce 1915
Bitva o poloostrov Gallipoli, které účastnili také novozélandští vojáci v roce 1915

reklama

Turecký prezident na předvolebních shromážděních v několika tureckých městech předváděl publiku nepříliš kvalitní videa z Facebooku – záběry masakru na Novém Zélandu. Chtěl videem rozžhavit vášně svých příznivců a zaútočit na politické oponenty. Odhodlal se k tomu i přes upozornění novozélandského ministra zahraničních věcí Winstona Petersa, že šířením videa je ohrožena bezpečnost Nového Zélandu a jeho obyvatel. Opačně mluvil jeho protějšek, turecký ministr Mevlut Cavusoglu, který přicestoval na Nový Zéland, byl v Christchurchu a navštívil turecké občany zraněné při útoku a prohlásil, že jsou to muslimové po celém světě, kdo má strach a obává se islámofobie a rasismu.

Turecký prezident ve svém projevu před členy své strany tvrdil, že to, co se stalo na Novém Zélandu, „je 16 500 kilometrů vzdálený test Turecka z Nového Zélandu prostřednictvím následných prohlášení tam vydávaných“. Erdogan tím měl na mysli prohlášení teroristy Tarranta, který přímo tureckému prezidentovi a Turecku vyhrožoval, když uvedl, že musíme vyhnat Turky z evropské části Turecka. „Přijedeme do Konstantinopole, zboříme mešity a minarety,“ napsal atentátník Brenton Tarrant ve svém prohlášení – manifestu – na internetu, ve kterém nevyhrožoval pouze tureckému prezidentovi, ale pod titulkem „Nepřátelé vysokého stupně“ se také zmiňoval o Angele Merkelové nebo londýnském starostovi Sadiq Khanovi. V manifestu psal Tarrant o Erdoganovi jako o „vůdci největší islámské komunity uvnitř Evropy.“ Dodal k tomu, že je ho třeba odstranit a eliminovat tím hlavního nepřítele Ruska a člověka, který chce oslabit NATO.

Nový Zéland spojuje s Tureckem stará stoletá historie bitvy o Dardanely (známé pod názvem bitva o poloostrov Gallipoli) vedená Británií proti Osmanské říši v roce 1915, které se účastnila vojska z Francie, Indie, Austrálie a Nového Zélandu. Britská operace skončila velkým neúspěchem, když zde zahynulo 131 tisíc vojáků na britské straně. Nyní Recep Erdogan využil „nekulatého“ výročí bitvy, což spojil navíc s výše uvedeným Tarrantovým manifestem k ostrým výpadům: „Již jsme zde tisíc let a dá-li Bůh, budeme zde do apokalypsy… nenecháme proměnit Istanbul na Konstantinopolis… Vaši dědové sem přicestovali a vrátili se v rakvích. Nepochybujte, že by se vám to znovu přihodilo.“

Mirko Radušević

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!