Řecká záchrana úspěšně končí. U dluhů se prodlouží splatnost

Dlouhodobá řecká krize končí a země by se měla postavit na vlastní nohy. Alespoň tak komentují situaci ministři financí zemí eurozóny. Nejzadluženější stát Evropské unie získal zpět důvěru a země eurozóny se tak shodly na tom, že Řecku o 10 let prodlouží dobu, kdy nebude muset splácet půjčky ze záchranného balíčku.
ilustrační foto- Řecko
ilustrační foto- Řecko

reklama

Řekové splnili podmínky třetího záchranného programu, čímž získali zpět důvěru věřitelů. Pro zemi to znamená, že vracet peníze začne až od roku 2033. Tato doba by měla ekonomice pomoci se postavit zpět na vlastní nohy. Na výši dluhu se nic nezmění, ale prodloužení lhůty má pomoci ke stabilizaci ekonomické situace.

V záchranných balíčcích bylo Řecku poskytnuto celkem 274 miliard eur (přibližně 7 bilionů korun). Podmínkou solidární pomoci bylo učinit 450 reforem, které měli za cíl snížit výdaje státního rozpočtu. Úspory se týkaly například výše důchodů, platů ve státní sféře a celkové restruktualizace státní správy. "Skládám hold řeckým občanům. Jejich snaha nebyla marná," uvedl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!