Řecko chce do roka vrátit do Turecka 10 000 migrantů. Rozbuškou byl požár uprchlického tábora

Řecká vláda chce začít s navracením tisíců migrantů do Turecka poté, co v největším evropském uprchlickém táboře na ostrově Lesbos měli migranti založit smrtící požár. Řecké úřady vyzývají k akci, která má zmírnit tlak na přeplněné migrační tábory na tamních ostrovech.
Požár v uprchlickém táboře Moria na ostrově Lesbos
Požár v uprchlickém táboře Moria na ostrově Lesbos
@BrendanWoodhous / Twitter

reklama

Řecká vláda se den po vypuknutí silného požáru v migračním táboře Moria shodla na tom, že tisíce migrantů z táborů na ostrově Lesbos by se měly vrátit do Turecka. Do konce roku 2020 chtějí Atény vrátit do Turecka 10 tisíc migrantů ve snaze zmírnit tlak na přeplněné tábory, uvedla vláda ve svém prohlášení po čtyřhodinovém zasedání.

Změna v migrační politice Řecka?

Takový krok podle serveru Deutsche Welle, který informace přinesl, signalizuje významnou změnu v migrační politice ze strany řeckého premiéra Kyriakose Mitsotakise, který by mohl zavést tvrdší přístup k migraci.

Mitsotakis rovněž oznámil další opatření zahrnující zvýšení námořních hlídek v Egejském moři, uzavření center pro migranty, kterým byl zamítnut azyl, a plány na přepracování současného azylového systému.

 Migranti v Řecku zapálili tábor. Nejméně jeden mrtvý

Migranti v Řecku zapálili tábor. Nejméně jeden mrtvý

Požár způsobili migranti. Chtějí na pevninu

Mluvčí řecké policie Theodoros Chronopoulos dříve pro agenturu AP uvedl, že oheň v olivovém háji před táborem a později i uvnitř tábora zapálili migranti. Oba požáry byly později uhašeny. Jeden člověk s popáleninami byl převezen do místní nemocnice, kde zraněním podlehl, a dalších sedmnáct bylo zraněno. Vzbouřenci požadovali převezení z ostrova na řeckou pevninu.

Podle starosty ostrova Lesbos Stratise Kytelise je situace na ostrově napjatá. Asi 12 tisíc migrantů, z nichž většina jsou Afghánci, je umístěno v prostoru původně určeném pro 3 tisíce osob. K nepokojům v tomto táboře došlo už i dříve.

Začátkem září vyzvala německá vláda Řecko, aby repatriovalo migranty do Turecka v rámci dodržování paktu EU - Turecko z roku 2016, v němž byly mimo jiné Turecku poskytnuty miliardové finanční prostředky a přísliby bezvízového styku v rámci EU za to, že Turecko bude brát zpět migranty, kteří nelegálně vstoupí do Evropy přes Turecko.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!