Řecko nařídilo registraci organizací pomáhajících migrantům. Některé jsou jako pijavice, uvedl náměstek ministra

Řecko nařídilo všem nevládním neziskovým organizacím (NGO) pomáhajícím migrantům na ostrovech v Egejském moři, aby se neprodleně zaregistrovaly u tamních úřadů. Informovala o tom s odkazem na oficiální autority agentura DPA.
Policejní zásah proti protestům migrantů na řeckém ostrově Lesbos
Policejní zásah proti protestům migrantů na řeckém ostrově Lesbos
AP/ASSOCIATED PRESS

reklama

„Tyto organizace se vynořily jako houby po dešti. Některé se chovají jako pijavice,“ uvedl náměstek řeckého ministra pro migraci Giorgos Koumoutsakos pro rádio Protothema.

Zneužívají neziskovky nestabilní situaci k čerpání financí?

Řecký parlament sídlící v Aténách včera večer schválil k této problematice příslušný zákon, který má vnést řád do chaotické migrační situace na ostrovech.

Komoutsakos také obvinil některé organizace působící na ostrovech, kde po příchodu z Turecka uvízly desítky tisíc migrantů, ze zneužívání nestabilní situace k čerpání finančních prostředků z Evropské unie.

Spontánní, nebo podněcované demonstrace migrantů?

Náměstek ministra rovněž vyjádřil pochybnosti, že protest tisíců migrantů na ostrově Lesbos, který skončil až policejní palbou slzného plynu, kterým policisté rozptýlili lidi okupující hlavní město ostrova Mytilini, byl spontánní. Naznačil rovněž, že ho mohly podněcovat některé nevládní neziskové organizace.

Ilustrační foto

Kontroverzní krok? Řekové plánují v boji s migranty plovoucí bariéry

Demonstranti obávající se ze strany vlády plánovaného urychlení deportací těch, kterým byly zamítnuty žádosti o azyl, požadovali v rámci protestu převoz na pevninu. Kromě snahy o urychlení vyřizování žádostí o azyl a deportací vláda premiéra Kyriakose Mitsotakise hodlá podniknout další kroky ke zmírnění břemene, které nesou migranty přeplněné ostrovy.

Minulý týden vláda představila plán protimigrantské plovoucí bariéry

Úřady již přesunuly tisíce údajně skutečných uprchlíků na pevninské Řecko, ale navzdory tomu počet příchozích stále převažuje počet těch, kteří odcházejí.

Minulý týden vláda představila výběrové řízení na konstrukci plovoucí bariéry (překážky) u ostrova Lesbos, prostřednictvím níž chce vyzkoušet možnost fyzického blokování migrantů připlouvajících od tureckých břehů. Opatření se setkalo s nedůvěrou i kritikou některých odborníků.

reklama

reklama