Řecko po protestech pozastavuje plán stavby nových uprchlických táborů na svých ostrovech

Řecká vláda uvedla, že prozatím pozastavuje nouzový plán na vybudování nových menších detenčních táborů pro migranty na řeckých ostrovech poblíž tureckého pobřeží. Vláda chce ještě tento krok s tamními úřady na ostrovech, které se proti němu bouří, projednat. Informovala o tom agentura AP.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Řekové v Aténách demonstrovali proti budování nových táborů pro migranty (zdroj: AP)

reklama

Řecký ministr pro migrační záležitosti Notis Mitarakis v pondělí informoval, že plán oznámený vládou minulý týden byl pozastaven do doby, než budou projednány požadavky úřadů na ostrovech Lesbos, Chios, Samos, Leros a Kos – kde měly nové menší zadržovací migrační tábory vzniknout.

Policie zasahuje proti vzpouře migrantů na ostrově Lesbos

Jsme jako sud s prachem, tvrdí Řekové. Kvůli migrantům noční hlídky. Atény proti pochybným neziskovkám

Protesty na ostrovech i před ministerstvem vnitra

Vláda dříve při představování svého plánu uvedla, že chce nahradit existující přeplněné tábory menšími zařízeními a vydala už nařízení k přidělení půdy, kde by měly vzniknout. Ostrované však proti chystanému kroku protestují, protože mají obavy, že pro jejich malé komunity bude dalším velkým břemenem. Na ostrově Lesbos lidé například stavěli zátarasy.

Minulý čtvrtek zase lidé nejen z dotčených ostrovů protestovali přímo před řeckým ministerstvem vnitra v Athénách. Řecká vláda totiž podle agentury AFP tamní obyvatele dále rozhněvala, když přišla s ultimátem, že si stavbu nových táborů vynutí a ostrovanům na tři roky „zabaví“ půdu – jakkoliv je za povinný pronájem odškodní.

Demonstrace ostrovanů před řeckým ministerstvem vnitra

Řekové se před „vnitrem“ bouří proti budování nových táborů pro migranty

Boj Řecka proti neziskovkám i ilegálním příchodům

Řecká vláda v poslední době alespoň formálně přitvrdila v boji proti nelegální migraci. Nedávno nařídila všem nevládním neziskovým organizacím (NGO) pomáhajícím migrantům na ostrovech v Egejském moři, aby se neprodleně zaregistrovaly u tamních úřadů.

„Existuje galaxie pochybných neziskových organizací působících společně se sítí lékařů, právníků a dalších lidí, kteří si z utrpení těchto lidí dělají mincovnu,“ uvedl nedávno náměstek řeckého ministra pro migraci George Koumoutsakos. „Jsou to pijavice a tyto praktiky musí skončit. Tohle všechno přispívá k nelegální migraci.“

Policejní zásah proti protestům migrantů na řeckém ostrově Lesbos

Řecko nařídilo registraci organizací pomáhajících migrantům. Některé jsou jako pijavice, uvedl náměstek ministra

Vláda rovněž vyhlásila výběrové řízení na speciální plovoucí bariéru, která má jako překážka na moři bránit migrantům připlouvat ke břehům řeckých ostrovů.

Na ostrově Lesbos zase starousedlíci založili noční hlídky, které mají hlídat jejich komunity před potenciálním nebezpečím ze stran migrantů, kteří jsou zadržováni v tamním přeplněném uprchlickém táboře.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!