Řecký Samos v plamenech: Hasiči museli z ostrova evakuovat tisíc lidí

Kvůli rychle rostoucímu požáru v táboře pro migranty muselo být na řeckém ostrově Samos v sobotu evakuováno na 1 000 lidí, včetně těch z pěti přilehlých hotelů, kteří museli podle agentury AP strávit noc v krytém stadionu. V neděli ráno se hasičům podařilo dostat oheň pod kontrolu a turisté se tak mohli do hotelů navrátit. Podle AP nebyl nikdo zraněn, v táboře Vathy však přišlo o střechu nad hlavou zhruba sto lidí.
Řecký Samos v plamenech
Řecký Samos v plamenech
twitter.com

reklama

Za tento víkend propuklo v Řecku zhruba 50 požárů, na vině je teplé a suché počasí a především silný vítr. Hasiči tak museli zasahovat například v centrálním Řecku, na ostrově Korfu nebo na Peloponéském ostrově.

Právě na Peloponéském ostrově se policistům podařilo zadržet dva muže, kteří byli podle informací agentury AP obviněni z úmyslného založení celkem čtyř požárů. Řecké úřady navíc na tento víkend vyhlásily druhé nejvyšší varování před lesními požáry.

Nezisková organizace Lékaři bez hranic (MSF) prostřednictvím Twitteru zveřejnila záběry z požárem postiženého běženeckého tábora. Rovněž upozornila na velmi špatné hygienické podmínky a řeckou vládu vyzývá, aby migranty nechala převézt na bezpečnější místo.

Podle MSF totiž v koronavirové krizi v těchto táborech není možné dodržovat ochranná opatření, jako je sociální distanc či samotná hygiena. Na osm tisíc migrantů jsou v táboře Vathy také pouze dva lékaři.

Podle vyjádření starosty města Pythagoreio, kde požár propukl, bylo jeho ohnisko v těsné blízkosti přilehlých hotelů, oheň se však díky včasnému zásahu hasičů nestihl rozšířit. Pro řeckou televizi Skai uvedl, že „Pythagoreio není v ohrožení“.

V tomto turisticky oblíbeném městečku se nachází například starobylý akvadukt, pozůstatky Artemidina chrámu či ruiny antické pevnosti Pythagoreion, která je zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

ČTK/Renée Schnabelová

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!