Ředitel MI6: Čeká nás čtvrtá generace špionáže, její součástí bude robotika a umělá inteligence

Ředitel britské tajné služby MI6 Alex Younger upozornil na naléhavou potřebu nové éry špionáže, v níž by měly zastávat důležitou roli umělá inteligence a robotika. Zejména co se týká konfrontace s problémovými státy, uvedl deník The Telegraph.
Alex Younger
Alex Younger
@redball2 / Twitter

reklama

Alex Younger teprve ve svém druhém veřejném proslovu za svého čtyřletého úřadování řekl, že Velká Británie musí vstoupit do věku „čtvrté generace špionáže“, aby se udržela v bezpečí.

Ředitel v projevu adresovaném studentům své mateřské univerzity v St. Andrews poukázal rovněž na význam posílení britských bezpečnostních vazeb s evropskými partnery v souvislosti s blížícím se Brexitem.

Varování před kybernetickou válkou

Dále varoval před nebezpečnými protivníky, kteří jsou ochotni využít obrovských skoků v kybernetických technologiích k útokům na Británii způsobem odlišným od tradičního válčení. Zmínil příklad „zákeřného chování“ Ruska, například v kauze atentátu na Sergeje Skripala.

Pět pokusů o atentát na svou osobu - tolik jich přiznává sám Putin

Rusko a kybernetické války: jak válčí Putin ve 21. století

„Éra čtvrté průmyslové revoluce volá po čtvrté generaci špionáže: fúzí našich tradičních lidských dovedností se zrychlenými inovacemi, novými partnerstvími a myšlením, které mobilizuje rozmanitost a posiluje mladé.“

Umělá inteligence, robotika nebo nanotechnologie

Čtvrtá průmyslová revoluce, která následuje po digitální revoluci internetového věku, by měla znamenat velký průlom v oblasti širokého využití umělé inteligence, robotiky, nanotechnologií a kvantové výpočetní techniky.

MI6 bude rovněž muset rekrutovat novou generaci mladých špionů z různorodého prostředí. Ke studentům pak uvedl: „Chci promluvit k mladým lidem, kteří se nikdy neviděli v MI6… Nezáleží na tom, odkud jste. Pokud chcete být rozdíloví a myslíte si, že byste mohli mít, co je třeba, pak je možné, že máte to, co potřeba je a doufáme, že uděláte krok dopředu.“

reklama

reklama