Rekord! Na Sněžce foukalo rychlostí 223 km/h, bylo to víc než při Kyrillu

Bez dodávek elektřiny je dnes ráno po silném větru 27 000 odběratelů firmy ČEZ. Nejvíce poruch je v Libereckém, Ústeckém a Královéhradeckém kraji. Silný vítr na Vysočině lámal stromy. Na Žďársku jsou kvůli tomu dvě silnice neprůjezdné. Stromy popadané na silnice nebo ty, u nichž pád hrozí, už dnes hasiči odstraňovali na více než 100 místech.
Odpolední Zprávy 24/02/2020: Vichr

reklama

 

V Česku je po nedělní vichřici bez proudu ještě 6700 odběratelů. Nejvíc míst bez elektřiny je v Libereckém, Jihočeském a Jihomoravském kraji.

Hasiči v Plzeňském kraji vyjížděli v neděli a dnes dopoledne k více než 120 událostem. V 90 procentech případů odstraňovali spadlé stromy, zejména z komunikací. I když už vítr ustal, hasiči jsou i dnes v pohotovosti. "Zhruba každých 20 minut je hlášený další padlý strom. Za dnešek jich máme zatím 26," uvedl mluvčí hasičů Petr Poncar. Hasiči kromě rozřezávání a odklízení kmenů zabezpečovali uvolněné střechy a billboardy.

Kvůli poruchám na rozvodné síti, které v noci na dnešek způsobil silný vítr, bylo v Olomouckém kraji ráno bez dodávek elektrického proudu zhruba 3600 domácností a dalších odběratelů. Energetikům se dopoledne podařilo většinu poruch odstranit a bez proudu zůstává posledních zhruba 250 odběratelů. "Většina zbývajících poruch bude odstraněna do 15:00 a ty, které jsou v náročném terénu, budou odstraněny do večera," uvedl mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

Od půlnoci do 10:30 evidujeme v kraji asi 50 událostí, které souvisí s odstraněním následků silného větru. Nejčastěji jsme odstraňovali stromy z komunikací. Nejvíce událostí bylo v okrese Trutnov, dále Jičín a Náchod. Například v Nové Pace odstranili hasiči strom spadlý na pergolu.

Hasiči na Vysočině kvůli silnému větru evidují do rána zhruba 250 výjezdů. V drtivé většině případů odstraňovali popadané stromy a větve. V celé České republice je po nedělní vichřici bez dodávek elektřiny ještě přes 15.000 odběratelů. Nejvíc domácností bez proudu je v Libereckém kraji a jižních Čechách.

Vichr na Vysočině
Vichr na Vysočině

Největší náraz větru dosáhl v neděli večer na Sněžce rychlosti 223 kilometrů za hodinu. Uvedl to dnes Český hydrometeorologický ústav na Facebooku. Jde o rekordní nárazovou rychlost. Dosud nejvíce foukalo v lednu 2007 při orkánu Kyrill, kdy na Sněžce naměřili meteorologové nárazy o rychlosti 216 kilometrů za hodinu. Přes 200 km/h se dostala rychlost i při silné větrné bouři Eberhard loni v březnu, bylo to přes 206 km/h.

Silný vítr v Čechách komplikuje dopravu na některých tratích(ilustrační foto)

Česko opět trápí počasí: Silný vítr, popadané stromy, hrozí povodně

„Největší náraz větru byl naměřen mezi 21:00 a 22:00 na Sněžce: 62 metrů za sekundu (223 kilometrů za hodinu),“ uvedli dnes ráno meteorologové.

Příčinou velmi silného větru byla tlaková níže Julie. V neděli postupně přecházela přes Německo a Polsko nad Bělorusko a Ukrajinu. Česko zasáhl silný vítr v neděli odpoledne a večer. Následky větru omezily dopravu zhruba na třech desítkách železničních tratí. Vítr působil také nehody, třeba na Karlovarsku spadl kvůli větru strom na autobus, dva lidé se při tom lehce zranili. Kvůli větru také zůstaly na západě Čech stovky domácností bez proudu.

Výstraha s vysokým stupněm nebezpečí platila od nedělních 11:00 pro Karlovarský, Plzeňský a Jihočeský kraj, dále pro Prahu a střední Čechy. Od nedělních 15:00 platilo varování před velmi silným větrem i pro ostatní kraje. V noci na dnešek vítr postupně zeslábl. Ráno ještě trochu foukalo na jihu Moravy. Meteorolog Miloš Dvořák ráno Radiožurnálu řekl, že rychlost větru na jihu Moravy dosahuje zhruba 70 kilometrů za hodinu.

Meteorologové zaznamenali velkou rychlost větru na Sněžce už v 19:00, kdy v nárazech dosahovala zhruba 187 kilometrů za hodinu. To bylo podobné jako před dvěma týdny při bouři Sabine, kdy foukal vítr o rychlosti až 198 kilometrů za hodinu. Podle tehdejšího vyjádření meteorologa ČHMÚ Pavla Šimandla ale nešlo o orkán, neboť to by musel vítr vát minimálně deset minut silou nejméně 108 kilometrů v hodině. Nárazy jsou pouze krátkodobé zesílení, dodal.

Dnes ještě vítr na Vysočině může v nárazech dosáhnout rychlosti přes 50 kilometrů v hodině, bude ale slábnout. Nejvyšší teploty budou až osm stupňů Celsia, k večeru může slabě pršet.

iPrima/čtk

reklama

reklama