Řekové se před „vnitrem“ bouří proti budování nových táborů pro migranty

Demonstranti z ostrovů Lesbos, Chios a Samos demonstrují dnes před řeckým ministerstvem vnitra. Protestují proti projektu stavění nových táborů pro utečence.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Řekové v Aténách demonstrovali proti budování nových táborů pro migranty (zdroj: AP)

reklama

Mezi demonstranty nejsou jen běžní obyvatelé ostrovů, ale jsou zde s nimi i státní zaměstnanci. Požadují okamžité přemístění azylantů, kteří na těchto ostrovech mnohonásobně převyšují zdejší obyvatelstvo. V plánu je sice zrušení táborů, ale místo nich mají vniknout nové a menší.

Demonstranti protestovali proti stavbě nových uprchlických táborů
Autor: AP Demonstranti protestovali proti stavbě nových uprchlických táborů

Konzervativní vláda (strana Nová demokracie), která se dostala v červenci k moci, oznámila, že současné tábory se letos zavřou. Řecká vláda podle agentury AFP způsobila hněv ostrovanů tím, že sice s nimi týdny vyjednávala, ale nakonec přišla s ultimátem, že postaví nové tábory a jejich stavbu si vynutí, když ostrovanům na tři roky zabaví jejich půdu. Jedinou útěchou má být, že za pronájem budou odškodnění. Mluvčí vlády Stelios Petsas včera ve státní televizní ERT prohlásil, že „vláda o tom nemůže s ostrovany vyjednávat do nekonečna a musí teď padnout konečné rozhodnutí.“ Guvernér severoegejské oblasti Constantinos Moutzouris prohlásil, že k dohodě by se mělo dospět bezkonfliktně a vláda se chce zabírání půdy vyhnout.

Podle návrhu mají nové tábory maximálně pojmout až dvacet tisíc utečenců na dobu nejdéle čtvrt roku, když jeden tábor je plánován nejvýše pro 6200 lidí. V současnosti je na uvedených pěti ostrovech v Egejském moři umístěno kolem 38 tisíc utečenců.

Přeplněný utečenecký tábor na řeckém ostrově

Potyčka mezi migranty na řeckém Samosu skončila požárem tábora. Problémy hlásí i jiné řecké ostrovy

 

Zatímco ostrované jsou proti, zástupce mezinárodní organizace pro uprchlíky UNHCR v Řecku Philippe Leclerc reagoval s potěšením na tuto zprávu o stavbě nových táborů. „Všichni toužíme po tom, aby ustala katastrofální situace, ve které dnes žijí lidé v přeplněných táborech.“

reklama

reklama