Remdesivir stav pacienta nezhoršil, konstatoval ošetřující lékař

53letý pacient je jediným v Česku, jemuž bylo podání experimentálního léku schváleno. Americká společnost Gilead, která Remdesivir pod vedením Čecha Tomáše Cihláře vyvinula, oznámila, že z důvodu přílišné poptávky v posledních dnech přestává povolení k pokusné léčbě udělovat. Výjimkou jsou těhotné ženy a děti mladší 18 let.
Nakažený muž byl začátkem března hospitalizován v Thomayerově nemocnici v Krči s podezřením na zápal plic. Jeho stav se ale během pár dní rapidně zhoršil, musel být proto převezen do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a napojen na speciální podporu ECMO, která je schopna převzít dočasně funkci plic i srdce.
„Nadále je to experimentální léčba, situace je mnohem složitější, než že přišel lék a zachránil pacienta,“ uvedl Feltl ke stavu muže. Přednosta anesteziologické kliniky VFN Martin Balík sdělil novinářům, že terapie je komplexní a nemocnice na lék čekala týden, což je podle něj vzhledem k závažnému zdravotnímu stavu pacienta velmi dlouhá doba. Pozitivní informací ovšem zůstává, že podání léku pacientovi nepřitížilo, přednosta anesteziologické kliniky ale dodal, že stále není jisté, zda je v rámci léčby Remdesivir klíčovou substancí.
Remdesivir byl původně vyvinut pro léčbu eboly. Z důvodu zastavení jejího šíření však bylo testování léku přerušeno. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) by mohl být tento lék na COVID-19 účinný, v minulosti totiž prokazatelně zabíral v léčbě příbuzných koronavirů SARS a MERS.