Rencar útočí na Dopravní podnik trestním oznámením. DPP podá trestní oznámení na Rencar kvůli poškození dobré pověsti

Firma Rencar z mezinárodní skupiny JCDecaux podala trestní oznámení na Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) kvůli pronájmu tzv. citylight vitrín v metru, které od července převzala firma BigBoard. Dopravní podnik pochybení odmítá.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Tisková konference společnosti Rencar

reklama

Zástupci společnosti na tiskové konferenci uvedli, že poptávkové řízení bylo netransparentní a DPP jím vznikla škoda asi 130 milionů korun. Nevýhodná pro podnik byla podle zástupců Rencaru i další řízení. DPP a Rencar se soudí o smlouvu na reklamu v MHD z roku 1997, která je podle DPP nevýhodná a neplatná, což Rencar odmítá.


Pražský dopravní podnik (DPP) podá trestní oznámení na firmu Rencar, která podle něj svými tvrzeními poškozuje jeho dobrou pověst. Podnik o tom dnes informoval v tiskové zprávě, bránit se plánuje i v soukromoprávní rovině. Zástupci Rencar v pondělí uvedli, že DPP při tendrech na tzv. citylight vitríny v metru a plochy na vozech MHD postupoval netransparentně a že kvůli tomu podali trestní oznámení. DPP obvinění odmítl jako nesmyslné a uvedl, že nově vysoutěžené zakázky jsou pro podnik výhodnější, než celá smlouva s Rencar, o jejíž platnost se firmy soudí. Pouze tento kontrakt přináší DPP o více než 500 milionů korun vyšší příjmy za stejné plochy, které v minulosti užívala firma Rencar. Vyjádření Rencar ČTK shání.

„Je nám upřímně líto společnosti Rencar, že se místo férového podnikání uchyluje k šíření zavádějících a lživých sdělení, k praktikám podávání trestních oznámení a obstrukcí,“ uvedl ředitel DPP Petr Witowski. Dodal, že cílem Rencar je donutit podnik k dalšímu plnění smlouvy z roku 1997, která je podle DPP pro něj nevýhodná a neplatná.
O platnost smlouvy o reklamu z roku 1997 se Rencar a DPP soudí od roku 2016. Měla platit do roku 2031 a zahrnuje pronájem desítek tisíc reklamních nosičů na dopravních prostředcích, v metru nebo na zastávkách. Podnik ji vypověděl poté, co ji vedení DPP a tehdejší primátorka Adriana Krnáčová (ANO) označily za nevýhodnou. Podle zástupců firmy má smlouva naopak podmínky v rámci evropského trhu nastavena nadstandardně výhodně.

Soudy v roce 2009 rozhodly v odůvodnění k jinému sporu, že smlouva je neplatná. DPP argumentuje také rozhodnutím antimonopolního úřadu, které mluví stejně. Nyní se čeká na prvoinstanční rozhodnutí přímo ve věci platnosti smlouvy, které by mělo padnout v září. Soudních sporů mezi oběma firmami existuje více.

DPP již na část ploch, které dosud provozoval Rencar, vypsal nové tendry. Týká se to citilight vitrín a části ploch na vozech MHD. Podle podniku roční příjmy z napadaných dílčích výběrových řízení představují částku více než 54 milionů korun, což je více, než Rencar platí za všech 130.000 pronajímaných ploch. Rencar v pondělí uvedl, že tendry byly netransparentní, zvýhodňovaly konkrétního uchazeče a byly pouze na nejlukrativnější plochy.

To Witowski odmítl s tím, že podnik prostě chce získat za pronájem ploch za reklamu více peněz. „Je rok 2019 a vedení DPP odmítá praktiky 90. let, kdy trestní oznámení sloužilo k prosazení obchodních zájmů. DPP hry, které jsou výhodné pro jiné, ale ne pro dopravní podnik, hrát prostě nebude. Naším cílem je maximalizace výnosů. Jak se jednoznačně ukázalo ve výběrových řízeních, které tak hystericky napadá Rencar, DPP může za pronájem majetku dostávat mnohem více,“ uvedl.

DPP je menšinovým akcionářem Rencaru, ve firmě vlastní 28 procent. Většinově firma spadá pod mezinárodní reklamní skupinu JCDecaux. Ta kromě toho má ještě smlouvu s magistrátem na provoz přístřešků MHD, kterou minulé vedení magistrátu rovněž označilo za nevýhodnou a rozhodlo o tom, že ji neprodlouží. I v tomto případě je podle Rencar smlouva pro Prahu výhodná. Avšak sama firma Rencar je vyšetřována PČR, která v posledních letech opakovaně zasahovala v jejím sídle. V současné době se také připravuje tendr na provozovatele více než 1597 přístřešků, do kterého se hodlá JCDecaux podle svých vyjádření opět přihlásit. Firmu a jejího technického ředitele Tomáše Tenzera také řeší soud v souvislosti s údajným zvýhodněním při zakázce na pronájem ploch v metru, JCDecaux pochybení popírá.

K celé situaci rozeslala své vyjádření i třetí strana, společnost BigBoard. Zveřejňujeme jej v plném znění:

Arogance francouzské firmy Jcdecaux, která je obviněna z korupce, nezná mezí. Ve snaze bránit svoji neplatnou smlouvu s Dopravním podnikem napadá ostatní účastníky transparentního výběrového řízení. Rencar napadá dodatek k naší vysoutěžené smlouvě, tento dodatek však pouze řešil předání pronajatých ploch a nikoliv cenu či rozsah nájmu. Naše společnost vůbec nerozumí tomu, co má být obsahem sdělení Rencaru a myslíme, že to neví ani sám Rencar. Pikantní na celé věci je, že když se JCDecaux samo nebo prostřednictvím některé z dceřiných firem účastní výběrového řízení, které prohraje, označí ho vzápětí za netransparentní. Aktivitu Rencaru vnímáme pouze jako snahu odvrátit pozornost od jejich neplatné smlouvy s DPP a obranu stamiliónových dividend, které postupně odešly mateřské Jcdecaux do Francie.

DPP podle vyjádření z minulého týdne pro náš web dál trvá na tom, že pokud by existovalo starší pravomocné rozhodnutí soudu, že smlouva mezi DPP a Rencarem je neplatná, DPP by na Rencar v roce 2016 nepodával žalobu, ale učinil by všechny kroky k naplnění tohoto rozhodnutí. Žádný pravomocný rozsudek ve stále probíhajícím sporu mezi DPP a Rencarem zatím žádným soudem v ČR vynesen nebyl. DPP zažaloval Rencar v roce 2016 o neplatnost smlouvy na reklamní prostory, které podle DPP neoprávněně využívá. Tento soudní spor ani po více než 3 letech nebyl zatím ukončen, další stání je plánováno u Obvodního soudu pro Prahu 9 na letošní podzim.

"Nechtěli jsme dospět k tomuto kroku, ale bohužel jsme byli donuceni tento krok absolvovat," řekl dnes novinářům předseda představenstva společnosti Rencar Pavel Slabý. Další právní kroky budou následovat. "Trestní oznámení bylo podáno pro čtyři trestné činy - porušení povinnosti při správě cizího majetku, porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a pletichy při zadání veřejné zakázky," upřesnil právní zástupce společnosti Rencar Miroslav Krutina.

Zástupce PDD Dan Šabík nám už dříve potvrdil, že informace, která je šířena v posledních dnech do médií, se opírá o rozsudek ve sporu mezi společnostmi Rencar a euroAWK, jehož účastníkem DPP nebyl. Tento spor pravomocně v roce 2009 rozhodl Vrchní soud v neprospěch Rencaru. V odůvodnění rozsudku Vrchní soud uvedl, že smlouva z roku 1997 uzavřená mezi Rencarem a DPP je pro neurčitost předmětu nájmu neplatná. Tuto informaci soud uvedl v rámci odůvodnění rozsudku, nikoliv ve výrokové části. Je tudíž bohužel právně nevymahatelná. "Byli bychom samozřejmě moc rádi, kdyby právně vymahatelná byla. Abychom mohli přistoupit k exekuci Rencaru z reklamních prostor DPP, potřebujeme mít pravomocný rozsudek ve výrokové části rozsudku, že Rencar má prostory vyklidit."

"O uvedeném rozsudku mezi společnostmi Rencar a euroAWK z roku 2009 včetně informace z jeho odůvodnění DPP ví, pracuje s ním jako s důkazem a argumentem všude, kde je možné jej použít, a je samozřejmě součástí žaloby DPP proti Rencaru. Pevně věříme, že v rámci stávajícího soudního řízení mezi DPP a Rencarem toto konstatování soudu z roku 2009 vezme Obvodní soud pro Prahu 9 jako návod ke svému rozhodnutí, a DPP se svojí žalobou uspěje.“

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!