Revoluční den v Severním Irsku: Homosexuální páry mohou uzavírat právoplatná manželství, ženy mohou svobodně na potrat

Sňatky pro homosexuální páry, registrovaná partnerství pro heterosexuály – to vše začalo právě dnešním dnem platit v Severním Irsku. První svatby mohou proběhnout na Den svatého Valentýna. Navíc ženy už i zde mohou svobodně rozhodnout o ukončení těhotenství.
Lesbická svatba 4
Lesbická svatba 4
youtube.com/Julia Zelg

reklama

O návrhu legalizace manželství lidí stejného pohlaví jednali britští zákonodárci již minulý rok v létě a severoirský parlament měl možnost do října minulého roku toto rozhodnutí zvrátit. Po téměř tři roky však byla v Severním Irsku politická blokáda, jelikož se v roce 2017 místní koaliční vláda rozpadla. Minulý pátek se však na vládě dohodli separatisté a unionisté.

V Anglii, Skotsku a Walesu byly sňatky mezi páry stejného pohlaví povoleny již od roku 2014, tehdejší severoirská vláda však s legalizací nesouhlasila. V roce 2015 situace vyústila hlasováním o této otázce v přeneseném shromáždění, snaha o změnu zákona však byla vládou vetována.

John O’Doherty z kampaně Love Equality prohlásil, že se jedná o vyvrcholení pětileté kampaně za manželskou rovnost a znamená pro komunitu LGBT obrovský krok vpřed.

„Zbývá vyřešit několik otázek, než budou mít páry v Severním Irsku stejná práva jako v jiných jurisdikcích. Tento významný úspěch však oslavujeme s tisíci lidí, kteří vyjádřili své hlasy a požadovali změnu navzdory mnoha překážkám,“ uvedl pro BBC.

Podle dostupných informací se páry před svatbou musí přihlásit na úřadě 28 dní před obřadem, svatby tedy reálně mohou začít probíhat již v únoru kolem kolem Valentýna. U dvojic, které již byly sezdány, přichází touto chvílí jejich manželství v platnost. To však neplatí u registrovaných partnerství, která zůstávají neměnná a na manželství se převést nedají. Nově navíc mohou právě do registrovaného partnerství vstoupit i heterosexuální páry.

Severní Irsko se dočkalo i zrušení zákazu potratů

V platnost přišla i novela zákona týkající se potratů. Od teď mohou ženy těhotenství ukončit beztrestně a svobodnou volbou, do nedávna bylo přerušení těhotenství totiž považováno za zločin. Trestně stíháni nemohou od teď být ani zdravotníci, kteří interupci provedou, uvedla BBC.

Severní Irsko bylo jedinou evropskou zemí, kde byl potrat povolen pouze v případě, že těhotenství ohrožovalo život matky. Ženy tak nemohly přerušit těhotenství ani v případech, kdy otěhotněly po znásilnění nebo se přišlo na nějakou závažnou vývojovou vadu plodu. Pro zrušení letitého ústavního dodatku byli i samotní Irové, kteří v roce 2018 v referendu liberalizaci pravidel podpořili. Tehdy se ho účastnilo více než dva miliony lidí – 70 % žen a 65 % mužů bylo pro odstranění zákazu.

reklama

reklama