Revoluční metoda mapování koronaviru: V Nizozemsku testují výskyt COVIDu-19 na vzorcích dárců krve

Nizozemské zdravotnické úřady zahájily nový významný projekt týkající se šíření pandemie koronaviru. Ne u každého nakaženého se totiž příznaky nákazy projeví, v některých případech mohou být také velmi mírné. Tito lidé pak nevědomky šíří nákazu dále, informovala agentura Reuters. Projekt se zabývá testováním vzorků krve od dárců a jeho cílem je zjistit, jaký je počet případných přenašečů bez příznaků.
Krevní obraz z kapky krve
Krevní obraz z kapky krve

reklama

Testování je prováděno na vzorcích darované krve z krevní banky Sanquin ve spolupráci s národním institutem pro zdraví (RIVM), týdně projde rukama výzkumníků 10 tisíc nových vzorků každý týden.

Mluvčí společnosti Sanquin Merlijn van Hasselt řekl pro holandskou televizní stanici NOS: „Je možné, že jste měli koronavirus, aniž byste byli nemocní. Pokud otestujeme protilátky (ve vzorku krve), zjistíme, zda jste ho měli. A postupem času můžeme sledovat další vývoj.“

Dosud bylo v Nizozemsku zaznamenáno 2051 případů lidí nakažených COVIDem-19, 58 z nich zemřelo. Mluvčí RIVM Harald Wychgel pro Reuters uvedl, že panuje velká nejistota ohledně skutečného počtu lidí, kteří již tento druh viru měli a porazili ho. Právě to by měly v blízké době pomoci odhalit krevní testy.

Aktivní testy na koronavirus, které byly provedeny u zdravotnických pracovníků na jihu země mezi 6. a 8. březnem, ukázaly, že nakažených je mezi testovanými zdravotníky 3,9 procenta. Testy však podstoupili pouze ti, kteří jevili symptomy podobné těm při nachlazení.

Nicméně náhodné aktivní testování pacientů s příznaky chřipky v jiných částech země, které probíhá od začátku února, prozatím odhalilo jen hrstku pacientů, uvedl Wychgel. „Kvůli mírným příznakům zkrátka nevíme, kolik lidí je skutečně nakaženo,“ dodal Wychgel.

reklama

reklama