Říčany u Prahy dál bojují s náporem kamionů, postavil se za ně ministr dopravy

Říčany u Prahy a okolní obce dál trpí náporem kamionů. Ty do města znovu vjely před pěti dny, a sice poté, co Středočeský kraj zrušil zákaz vjezdu tranzitní dopravy nad 12 tun. Jedním z řešení je pustit kamiony na Štěrboholskou spojku. To se ale nelíbí Praze, proti které se včera postavil ministr dopravy v demisi Dan Ťok (nestr. za ANO).
18. 2. 2018 ZPRÁVY: ZA 4 DNY ZAČNOU PŘES ŘÍČANY U PRAHY PROUDIT KAMIONY. ZÁKAZ BUDE ZRUŠEN
18. 2. 2018 ZPRÁVY: ZA 4 DNY ZAČNOU PŘES ŘÍČANY U PRAHY PROUDIT KAMIONY. ZÁKAZ BUDE ZRUŠEN

reklama

Celá kauza tak trochu připomíná bitevní pole. Na jedné straně stojí pražský magistrát, který nechce kamiony na Štěrboholské spojce a na straně druhé zase říčanská radnice, která nechce kamiony ve městě. V neděli navíc přibyla i strana třetí - ministerstvo dopravy. To dalo sice od kauzy ruce pryč, ale šéf ministerstva přislíbil, že přes Říčany kamiony nepojedou a budou mířit na Prahu.

„Já teď můžu napsat třeba metodický dopis tomuto silničně-správnímu úřadu, že jim doporučuju, aby to povolili, protože důvod nepovolení nevidím,“ uvedl v nedělní Partii ministr dopravy v demisi Dan Ťok  (nestr. za ANO). „Praha není obětní beránek. Praha je suverénní město a Pražané si zaslouží ochranu. Pan ministr ať se vzpamatuje a začne pro Prahu také něco dělat,“ ohradil se proti tomu radní pro dopravu Magistrátu hlavního města Prahy Petr Dolínek (ČSSD).

Názory bez cenzury: Můžou vést povinné kvóty až k czexitu?

Názory bez cenzury: Vyhrál úřední šiml nad zdravím občanů?

Postaví se státní správa proti přání ministerstva dopravy?

Starosta Říčan ale vyjádření ministra vítá. „Mně se to vyjádření pana ministra dopravy velmi líbilo, protože s ním jednoznačně souhlasím. Ten nástroj zákazu tranzitu dostaly právě malé obce, aby mohly chránit svoje obyvatele a věřím, že to krajský úřad nějakým způsobem přesvědčí,“ řekl Vladimír Kořen (Klidné město). Obyvatelé Říčan Dolínkovi vzkazují, aby si sám přišel vyzkoušet, jaké je například řídit v provozu, kterému je od zrušení zákazu vjezdu kamionů jejich město každý den vystaveno.   

Jenže pražský radní podle svých slov chce uchránit nejen obyvatele Spořilova a okolí, kudy se kamiony prohánějí, ale také silnici, po které jezdí. Ta je prý ve špatném stavu. I tak ale ministr dopravy zákaz kamionů přes Jižní a Štěrboholskou spojku považuje za holý nesmysl. „Já už jsem to říkal všem zastupitelům, které jsem potkal, i paní primátorce, mně to přijde nezodpovědné,“ upřesnil Ťok v Partii.

„Co se týká zákazu, o tom rozhodne státní správa,“ dodal Dolínek. A ta o tom bude muset rozhodnout. Říčanská radnice totiž připravila nové opatření, které pošle úředníkům už příští týden. Otázkou teď zůstává, kdo z nich se postaví proti přání ministra dopravy.

reklama

reklama