Řidiči pozor: Od 1. června začnou platit nová pravidla pro STK

V novele zákona o evidenčních kontrolách vozidla, chce Ministerstvo dopravy omezit možnost stáčení tachometrů u ojetých vozidel. Právě takových aut jezdí jen v České republice více než 30 procent. Ministerstvo chce, mimo jiné, dosáhnout toho, že si lidé budou kupovat ojeté automobily jen u prověřených autobazarů. Jedna z novinek je i prodloužení platnosti evidenční prohlídky při změně vlastníka ze 14 na 30 dní.
Stočení tachometrů (ilustrační foto)
Stočení tachometrů (ilustrační foto)
Youtube/ÚAMK

reklama

Podle majitelů autobazarů je ale způsob zjišťování informace o najetých kilometrech velmi nešťastný, jelikož se zjišťuje z poslední evidenční prohlídky vozidla, která se však často nedá dobře rozpoznat. Jedná se totiž o rukou psaný údaj. Podle nich je také důležité, aby se stáčení tachometrů začalo považovat za trestný čin.

Zástupce tiskového mluvčího Ministerstva dopravy Mgr. Zdeněk Neusar uvedl, že neudělení evidenční kontroly bude možné jen mezi poslední a následnou kontrolou. Nový zákazník tedy nebude odpovídat za stav vozidla v minulosti. Zjistí-li technik, že se stav najetých kilometrů v této době změnil, nemusí takovému vozidlu technickou udělit.

Více informací se dozvíte ve Zprávách na Primě, které začínají tradičně v 18:55.

reklama

reklama