Řidiči riskují životy na zimních pneumatikách

Už nějaký čas tu máme astronomické jaro. Ovšem někteří řidiči stále nepřezuli své auto na letní pneumatiky. Odborníci ale varují, zimní pneumatiky se prý v létě chovají jinak a mohou způsobit i nehodu. V některých zemích bychom za to dokonce zaplatili pokutu.
29. 4. 2018 ZPRÁVY: ŘIDIČI RISKUJÍ ŽIVOTY NA ZIMNÍCH PNEUMATIKÁCH
29. 4. 2018 ZPRÁVY: ŘIDIČI RISKUJÍ ŽIVOTY NA ZIMNÍCH PNEUMATIKÁCH

reklama

Je konec dubna a venku už teploty atakovaly třicítku. Stejně jako my odhazujeme zimní obutí, je potřeba myslet i na naše auta. Stejně jako nám jim totiž zimní obutí v létě nesvědčí. V pneuservisech se s tím, že lidé nechtějí přezouvat na letní pneumatiky, setkávají prý často.

A tak zatím co před zimou je v pneuservisech narváno, teď tam tolik zákazníků nenajdete. Podle průzkumů nepřezouvá na letní pneumatiky zhruba třetina řidičů. Tím ale kolikrát riskují nejen své životy, ale i životy všech, kteří jim na silnici zkříží cestu.

Pneumatiky lze přezout bez starostí.

Přezutí pneumatik v pneuservise bez čekání

„Tam se o nějaká řádově procenta prodlužuje brzdná dráha. Zejména v teplotách blížící se téměř ke 30stupňovému horku,“ říká dopravní expert Jan Pechout.

Majitelé aut nepřezouvají na letní pneumatiky nejčastěji prý z finančních důvodů. Ty nejlevnější letní pneumatiky vyjdou v průměru na čtyři tisíce korun. Ušetření je to ale jen zdánlivé. Jízdou na zimních pneumatikách totiž roste spotřeba a tak dá řidič nakonec více peněz za pohonné hmoty. V České republice se za jízdu na zimních pneumatikách v létě pokuty nedávají, jinak je tomu ale v zahraničí. Například v Itálii můžete od policie dostat až 50tisícovou pokutu. 

reklama

reklama