Řidičský průkaz na zkoušku pro mladé motorkáře? Majitelé autoškol by souhlasili

Tři smrtelné nehody velmi mladých motorkářů během šesti týdnů. Letošní jaro na silnicích na Liberecku je tragické. Způsob, jak alespoň snížit riziko vážných dopravních nehod mladých začínajících motorkářů, by tu podle odborníků byl. Je to takzvaný řidičák na zkoušku.
18. 5. 2018 ZPRÁVY: MAJITELÉ AUTOŠKOL BY S ŘIDIČÁKEM NA ZKOUŠKU SOUHLASILI
18. 5. 2018 ZPRÁVY: MAJITELÉ AUTOŠKOL BY S ŘIDIČÁKEM NA ZKOUŠKU SOUHLASILI

reklama

Tři mladíci ve věku sedmnáct a dvacet let zahynuli na svých strojích během uplynulých šesti týdnů. Podle expertů by bylo možné a vhodné ještě zpřísnit proceduru vydávání řidičáků. Takzvaný řidičák na zkoušku už mají v sousedním Rakousku nebo třeba v dalších evropských zemích.

„Během toho zkušebního období ti lidé bývají z pravidla povinni se zúčastnit zdokonalovacího kurzu. A to bývá po 6 až 24 měsících samostatné praxe. Nejedná se o žádné školy smyku nebo školy nebezpečného ježdění, ale tam jde naopak o kurzy defenzivní jízdy,“ uvedl pro zpravodajství FTV Prima dopravní expert Týmu silniční bezpečnosti Roman Budský.

ilustrační foto

Bilance dopravních nehod: Oproti loňskému roku se více bourá i umírá. Každá čtvrtá oběť je motorkář

Majitelé autoškol jsou pro

Instruktoři autoškol nejsou proti. Zdokonalovací kurzy by prý rozhodně řadě motorkářů prospěli. Ale současně upozorňují na to, že umění ovládat motorku není všechno. „Aby skutečně prostě si uvědomovali, že nejsou na té silnici prostě sami, že to není jenom to, že umí jezdit s odpuštěním po zadním kole,“ upřesnil majitel liberecké autoškoly Jan Havlík.

I další oslovený majitel autoškoly by byl pro, aby se zvyšovaly nároky a tím i technická dovednost mladých řidičů motorek. „Neexistuje žádný kurz a neexistuje žádný způsob jak v legislativě upravit, aby byl člověk chráněn proti své vlastní hlouposti,“ doplnil Lukáš Kobera.

A co na to ministerstvo dopravy? O žádné změně legislativy se neuvažuje. Zatím prý stačí nedávné zpřísnění výuky v autoškolách, kdy žák musí jezdit v provozu na motorce sám. Pro ty, kteří by se chtěli zdokonalit už teď, jsou tu samozřejmě placené kurzy a nebo akce, kterou v regionech pořádá aktuálně policie.

reklama

reklama