Riziko onemocnění srdce vzniká už před narozením

Geny pro srdeční choroby mohou být zakódovány v našem těle dlouho před narozením. Výzkum týmu vědců z univerzity v Cambridge ukázal, že karty jsou u některých z nás už dopředu rozdány.
ilustrační foto
ilustrační foto
pixabay.com

reklama

Onemocnění srdce jsou největšími zabijáky v dnešním světě. Nejčastěji vznikají v souladu se špatným životním stylem, obezitou nebo kouřením. Tyto faktory pak vedou ke zvýšenému riziku těchto nemocí. To, jestli jimi opravdu onemocníme, je ale často zakódováno už v nenarozeném plodu dítěte.

Infarkt myokardu a bolest na hrudi

Infarkt ročně postihne asi 30 tisíc Čechů, jde pak o minuty. Jak ho poznat, i snížit riziko na minimum

Kromě účinků dospělého života totiž existuje důkaz, že určité interakce u jedince ještě v matčině děloze mohou ovlivnit „programování“ budoucího zdraví srdce. Ještě vyšší riziko vzniku srdečních chorob pak mají potomci, jejichž matky měly rizikové těhotenství.

Výzkum vedený profesorem Dino Giussanim vědci prováděli na ovcích. Zároveň zkoumali i myšlenku, že když může riziko choroby vzniknout už před narozením, tak by do prenatálního období mohli zavést i prevenci. „Léčba by mohla začít už během vývoje. Bylo by to lepší, než čekat až do dospělosti, když už nemoc vyléčit nelze,“ vysvětlil Dino Giussani z cambridgeské univerzity.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!