Robert Plaga v Partii: Katastrofický stav je velmi blízko, silné ročníky učitelů postupně odcházejí

Výše učitelského platu dosahuje 61% průměrného platu všech vysokoškolsky vzdělaných lidí. Vypovídají o tom statistiky Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Výše platů je jedním z důvodů, proč v Česku chybí tisíce pedagogů, které tak suplují nekvalifikovaní učitelé. Navyšování jejich platů by tak mělo podle ministra školství pokračovat i v příštím volebním období.
Podle statistik úroveň českého učitelského platu v poměru se stejně vzdělanými lidmi není vůbec dobrá. Český plat dosahuje 61 %. V Polsku učitelé přitom berou 82 % toho, co ostatní s vysokoškolským vzděláním. V Rakousku je to dokonce 90 %.
‚‚Jsou školy, kde měli problém sehnat učitele i v průběhu prázdnin. V některých krajích učí z více než deseti procent nekvalifikovaní učitelé,“ uvedl ministr školství. Ten mimo jiné připomněl, že podle stávajícího zákona mají z matematiky povinně maturovat v květnu 2021 studenti gymnázií a lyceí, o rok později studenti většiny maturitních oborů s výjimkou zdravotních, sociálních a uměleckých. Chce tedy zákon prosadit do Sněmovny co nejrychleji.
Ředitel pražského Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička (za TOP 09 a STAN) také prosazuje, aby zůstala studentům zachována volba mezi matematikou a cizím jazykem.
Středoškoláci plánují proti povinné maturitě z matematiky protestovat, konkrétně 4. října v centru Prahy. Na Facebooku dané akce projevilo zájem přes 13 tisíc lidí, kolem 2 tisíců účast potvrdilo.