Robert Plaga v Partii: Katastrofický stav je velmi blízko, silné ročníky učitelů postupně odcházejí

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) plánuje co nejrychleji poslat do Sněmovny návrh, který by studentům středních škol zachoval možnost volby mezi povinnou maturitou z matematiky nebo z cizího jazyka. V Partii uvedl, že jeho záměrem není maturitu z matematiky zrušit, ale v první řadě zkvalitnit její výuku.
Robert Plaga
Robert Plaga
TV Prima

reklama

Výše učitelského platu dosahuje 61% průměrného platu všech vysokoškolsky vzdělaných lidí. Vypovídají o tom statistiky Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Výše platů je jedním z důvodů, proč v Česku chybí tisíce pedagogů, které tak suplují nekvalifikovaní učitelé. Navyšování jejich platů by tak mělo podle ministra školství pokračovat i v příštím volebním období.

Podle statistik úroveň českého učitelského platu v poměru se stejně vzdělanými lidmi není vůbec dobrá. Český plat dosahuje 61 %. V Polsku učitelé přitom berou 82 % toho, co ostatní s vysokoškolským vzděláním. V Rakousku je to dokonce 90 %.

‚‚Jsou školy, kde měli problém sehnat učitele i v průběhu prázdnin. V některých krajích učí z více než deseti procent nekvalifikovaní učitelé,“ uvedl ministr školství. Ten mimo jiné připomněl, že podle stávajícího zákona mají z matematiky povinně maturovat v květnu 2021 studenti gymnázií a lyceí, o rok později studenti většiny maturitních oborů s výjimkou zdravotních, sociálních a uměleckých. Chce tedy zákon prosadit do Sněmovny co nejrychleji. 

Ředitel pražského Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička (za TOP 09 a STAN) také prosazuje, aby zůstala studentům zachována volba mezi matematikou a cizím jazykem.

Středoškoláci plánují proti povinné maturitě z matematiky protestovat, konkrétně 4. října v centru Prahy. Na Facebooku dané akce projevilo zájem přes 13 tisíc lidí, kolem 2 tisíců účast potvrdilo.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!