Robotický pes pomáhá policistům v Americe. Štěkat neumí, zato pomůže při nebezpečných operacích

Američtí policisté testují robotického psa jménem Spot. Neumí vyčmuchat drogy a další nebezpečné látky, ale dokáže manipulovat s předměty, odolat nepříznivému počasí, otevřít dveře a pomáhat při nebezpečných domovních prohlídkách. Informuje o tom CNN.
Robotický pes
Robotický pes
CNN

reklama

Robot jménem Spot je černo-žlutý a nemá hlavu a ocas - i přesto je považován za psa. S vynálezem přišla společnost Boston Dynamics, která dala jednoho ze svých robotů testovat policii v Massachusetts.

„Státní policie v Massachusetts používá roboty již řadu let. Nasazuje je k prozkoumávání nebezpečných situací,“ uvedl policejní mluvčí Dave Procopio v prohlášení CNN. Místní oddělení Spota využilo zatím pouze dvakrát.

Hlavní myšlenka je zařadit Spota do nebezpečných akcí, jako jsou prohlídky nebezpečných míst a likvidace bomb. Už teď dokáže unést těžká závaží na svých zádech. V budoucnu by podobní roboti mohli nést i zbraně.

 

Viceprezident pro obchodní rozvoj společnosti Michael Perry vidí využití Spota velice pozitivně. „Na místě, kde je ropa nebo plyn, je potenciální možnost výbušného nebo škodlivého prostředí. To může člověka zabít. Pokud by se v takovém případě využil pes, který má různé senzory, dvě přední kamery a umí zvládnout všechny typy terénu, tak by člověk nemusel tolik riskovat,“ upřesnil Perry.

O Spoty mají zájem i stavební firmy. Jejich cena se ale pohybuje kolem jednoho milionu korun. 

Rozmanitost pohybu

Spot umí i tančit, jak minulý rok výrobce ukázal v humorném videu, kde se pes pohybuje na píseň Uptown Funk.

 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!