Robotický pes SpotMini - nejen běžný mazlíček, ale i možný pomocník pro řadu oborů

V druhé polovině tohoto roku by měl být zájemcům k dispozici pětadvacetikilový robotický pes SpotMini. Ten podle výrobce vydrží hodinu a půl na jedno nabití. Robot je díky své tichosti vhodný třeba do kanceláře. Pro The Verge to uvedl generální ředitel společnosti vyrábějící robotického psa, Marc Raibert.
Robotický pes SpotMini
Robotický pes SpotMini
@All Stuff / Youtube

reklama

Společnost Boston Dynamics poprvé představila doposud nejdokonalejšího robotického psa nazvaného SpotMini na videu už před dvěma lety. Firma je známá i díky svému humanoidnímu robotovi vysokému 1,7 metru. „SpotMini je malý čtyřnohý robot, který se pohodlně hodí do kanceláře nebo domů,“ uvedla podle serveru Daily Mail firma na svém webu. Cenu robota zatím společnost nezveřejnila.

Na jedno nabití až devadesát minut

Nová verze robotického psíka SpotMini má vážit asi 25 kilogramů ve verzi bez robotické paže, ve verzi s ní pak 30 kilogramů. SpotMini funguje na elektrickou energii, přičemž na jedno nabití podle firmy vydrží zhruba hodinu a půl v závislosti na tom, jaký je jeho výdej. SpotMini je zároveň nejtišším robotem, kterého firma vyrobila.

Má celou řadu senzorů, včetně hloubkových kamer, bytelný gyroskop a proprioceptivní senzory v nohou. Ty jsou důležité pro správnou koordinaci pohybu, reflexy a zaznamenání pohybu těla. Všechny senzory pomáhají s navigací a s komunikací. „SpotMini plní některé úkony autonomně, ale často využívá ke svému vedení člověka,“ uvádí výrobce.

Využití v doručování, zabezpečení nebo jako domácí asistent

Společnost čtyřnohého robota stále testuje v nejrůznějších pracovních prostředích, například během geodetických prací nebo v prostorách kurýrních firem. „Provádíme ještě nějaké finální designové úpravy,“ informoval Raibert.

Boston Dynamics by měl nabízet několik verzí „robopsa“, mimo jiné Spot Classic a Spot Mini. Spot Classic je určen pro vnitřní i vnější využití a využívá k navigaci a k nosnosti pětačtyřicetikilového robota 360stupňovou LIDAR technologii. Spot Mini pak má být menší, hbitější a lehčí verzí standardního provedení.

Ačkoliv firma zatím oficiální datum uvedení do prodeje nestanovila, její generální ředitel věří, že bude k dispozici už v tomto roce. Předpokládá pak, že Spot bude využíván v řadě oborů jako je stavebnictví, doručování, zabezpečení nebo domácí asistence.

reklama

reklama