Robotka Sophia si získala příznivce po celém světě. Umí číst z tváře i projevit vlastní emoce

Robot Sophia má za sebou od svého spuštění v roce 2016 úspěšný život. Svou podobou, vystupováním a schopností vyjadřovat emoce si získala příznivce po celém světě. Objevovala se na titulních stránkách nejznámějších časopisů nebo v úspěšných televizních show.
robot Sophia s realistickým lidským vzhledem
robot Sophia s realistickým lidským vzhledem
twitter.com/@RealSophiaRobot

reklama

Oblast robotiky se se rychle rozvíjí. Roboti v současnosti umí provádět nejrůznější komplikované pohyby. Robot, který umí vyjadřovat emoce a jeho obličej je až děsivě podobný lidskému, je ale pouze jeden.

„Ještě to není úplně perfektní, ale Sophia umí vyjádřit řadu emocí a zároveň umí vyčíst z tváře člověka jak se právě cítí,“ vysvětluje tvůrce Sophie David Hanson.

robot Spohia na fotografii pro magazine Stylist
Autor: twitter.com/@StylistMagazine robot Spohia na fotografii pro magazine Stylist

Podle Hansona má Sophia v obličeji nasimulované všechny hlavní svaly lidské tváře. Ty jí umožňují vyjádřit pocity radosti, smutku, zármutku, zvědavosti, zmatku nebo frustrace. Její tvář je postavena s využitím nejnovějších technologických materiálů, díky kterým je její obličej pružnější, jemnější a realističtější. Naproti tomu tělo je vytvořené pouze z plastových částí. Na zadní straně hlavy jde navíc vidět množství kabelů a elektroniky.

Od aktivace v roce 2016 udělala Sophia díru do světa. Získala si tisíce fanoušků po celém světě a vzbudila zájem mezi módními návrháři, vydavateli časopisů nebo televizními stanicemi. 

Na týdnu módy v Šanghaji například předváděla na molu oděvy britské umělkyně Sadie Claytonové. „Důvod, proč jsem si vybrala Sophii, je dokonalé propojení módy, umění a technologie,“ uvedla návrhářka Claytonová.

Kromě modelingu se objevila také ve známé show Jimmyho Fallona, ve které běžně vystupují ty nejznámější celebrity. Okouzlit Sophii se pokusil i známy herec Will Smith, který ale dostal od robotky košem.

Sophia dostala možnost splnit si sen většiny mladých žen. Objevila se na obálce hned tří známých módních časopisů. Pózovala tak pro časopis Stylist, Cosmopolitan a Elle.

reklama

reklama