Rodiče postižené Kristýny rok žádají o nový invalidní vozík. Nemáme potřebná potvrzení, hájí se pojišťovna

19. 12. 2017 ZPRÁVY: RODIČE SE MARNĚ SNAŽÍ ZÍSKAT INALIDNÍ VOZÍK PRO SVOU DCERU
19. 12. 2017 ZPRÁVY: RODIČE SE MARNĚ SNAŽÍ ZÍSKAT INALIDNÍ VOZÍK PRO SVOU DCERU

reklama

Maminka šestnáctileté postižené Kristýnky už déle než rok žádá o nový invalidní vozík. Zdravotní pojišťovna žádost nejprve zamítla, teď žádá doložit další potvrzení, že je dívka schopná vozík ovládat. Rodiče dívky už jsou z toho celého handrkování zoufalí.

Kristýně je šestnáct a trpí jak mentálním, tak i fyzickým postižením. Je naprosto odkázána na své rodiče. Ti chtějí po státu jedinou věc, nový invalidní vozík. „To jsou vlastně její nohy de facto, ten vozík. Využíváme ho hlavně na procházky ven, do školy. De facto v něm stráví, nevím, tak půlku dne,“ uvedla pro zpravodajství FTV Prima matka dívky Václava Kačabová.

Kristýnka má šest let starý vozík, který sama pojišťovna vyřadila z provozu. Nový jí prý dát ale nechce. „Jediné, co jsme požadovali, bylo, aby k žádance o ten invalidní vozík dostala zdravotní pojišťovna lékařskou zprávu slečny a rovněž jakési potvrzení o tom, že je schopna vzhledem ke svému zdravotnímu stavu nakládat s tím vozíkem,“ upřesnila mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Hana Kadečková.

Petr (54) trpí smrtelnou nemocí, sám se ani nepodrbe. Příspěvek na speciální auto ale nezískal

Petr (54) trpí smrtelnou nemocí, sám se ani nepodrbe. Příspěvek na speciální auto ale nezískal

Součástí žádosti o nový invalidní vozík má být i videoprezentace

Jenže rodiče Kristýny tvrdí, že tyto doklady pojišťovna už dostala. Ta s tím ale nesouhlasí. Podle mluvčí jim dorazila pouze jednoduchá žádanka o invalidní vozík bez ostatních potvrzení. „Což pan doktor samozřejmě říká, že to ne samozřejmě, že dal všechno do jedněch desek, do jedné obálky, všechno poslal i s těma poukazama,“ informovala matky Kristýnky.

Pojišťovna si dál trvá na tom, že dokumentace k žádosti o nový invalidní vozík není kompletní. Součástí má být i videoprezentace, že Kristýnka je schopná invalidní vozík ovládat. To ale nakonec dokazuje i naše reportáž. „Je to v dnešní době jednoduché a nejprůkaznější potvrzení toho, že s tím vozíkem nakládat je schopná,“ upozornila mluvčí zdravotní pojišťovny.

„S tím jsem se ještě nesetkal, že bych měl jako pacienta natočit na vozíku, který nemá. Rozhodně mi není jasné, kdo a jak s tím videem bude zacházet,“ podivil se primář dětské neurologie Thomayerovi nemocnice Jiří Hadač. Matka Kristýnky se ale rozhodla, že s pojišťovnou dál vyjednávat nebude a svou dceru od Nového roku přehlásila k jiné pojišťovně.

reklama

reklama