Rodiče těžce postižené dívky (7) žalují nemocnici za údajně špatně provedený porod

O rekordní částku téměř 17 milionů korun žalují olomouckou fakultní nemocnici rodiče sedmileté dívky. Ta je po komplikovaném porodu trvale upoutaná na lůžku a mimo jiné trpí dětskou mozkovou obrnou. Rodiče jsou přesvědčeni, že za stav jejich dítěte může lékař, který zvolil špatný postup při porodu. Nemocnice to ale odmítá a za pravdu jí dal na jaře i okresní soud. Ve úterý však začalo odvolací řízení.
17. 10. 2017 ZPRÁVY: RODIČE POSTIŽENÉ HOLČIČKY ŽALUJÍ NEMOCNICI ZA ÚDAJNĚ ŠPATNĚ PROVEDENÝ POROD
17. 10. 2017 ZPRÁVY: RODIČE POSTIŽENÉ HOLČIČKY ŽALUJÍ NEMOCNICI ZA ÚDAJNĚ ŠPATNĚ PROVEDENÝ POROD

reklama

Zítra bude Lucince sedm let. K oslavám ale není žádný důvod. Holčička je zcela odkázána na čtyřiadvacetihodinovou péči svých rodičů. „Ona má vymazány základní neurologické reflexy, takže nesaje, nepolyká, nekašle, leží. Je to vigilní kóma. Tyhle ty děti většinou nepřežívají desátý rok života,“ popsal pro televizi Prima otec Lucinky Vlastimil Blaťák.

Kdo za Lucinčin stav může, se snaží už pět let rozplést soud. Rodiče dívky jsou přesvědčeni, že lékař u porodu použil zakázanou, takzvanou Kristellerovu expresi, při které porodník loktem tlačí na břicho rodičky ve snaze pomoci novorozence ven na svět. Matce Lucinky následně praskla děloha. Dítě se ocitlo bez kyslíku a nevratně se mu poškodil mozek. Celý porod na mobil natáčel otec dítěte. Záběry dal k dispozici policii i soudu.

Léky pro postiženou dívku stojí desetitisíce

„Každý, kdo ten videozáznam viděl, tak viděl 180, možná 190 centimetrů vysokého chlapa, který se prohne o 30 ne-li 50 centimetrů a vyvine takovou sílu, až mu na krku naskočí žíla,“ vysvětloval Blaťák.

Právník olomoucké nemocnice ale popírá, že by lékaři jakkoliv pochybili. Šlo prý o řetězec několika nešťastných okolností. „Zde byly provedeny čtyři znalecké posudky, z toho dva ústavní, je pod tím podepsána řada odborníků. Jednoznačně dospěli k závěru, že postup lékařů Fakultní nemocnice byl lege artis (podle pravidel umění lékařského, pozn. red.) a nešlo v žádném případě o Kristellerovu expresi,“ hájí postup porodníka právní zástupce Fakultní nemocnice Olomouc Karel Vítek.

Lucinka téměř nevidí ani neslyší. Vnímá pouze silný stisk. Rodiče se jí přesto snaží zajistit alespoň trochu důstojný život. Léky a nezbytné pomůcky ale stojí desetitisíce korun. Případné vysouzené peníze by tak rodině hodně pomohly. Výsledek odvolacího řízení v úterý nakonec nepadl. Krajský soud by tak měl rozhodnout 26. října.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!