Rodiny na sebe nemají čas, upozorňuje svaz. Psycholog: Společnost je nastavena antipopulačně

„Nemám čas“ nebo „to se nedá stihnout“. Fráze, které v českých domácnostech zaznívají čím dál častěji. Rodiče těžko hledají čas na své děti i pro sebe navzájem. Na tento stav upozorňuje Rodinný svaz ČR. Podle psychologa Jeronýma Klimeše je společnost nastavena antipopulačně.
Rodiny na sebe nemají čas, upozorňuje svaz
Rodiny na sebe nemají čas, upozorňuje svaz
Pixabay.com/severyanka

reklama

Mezinárodní srovnání ukazuje, že české matky dětí ve věku od 6 do 14 let pracují mnohem více než matky v drtivé většině členských zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Jedinou zemí, kde je situace horší, je Mexiko. Svým pracovním vytížením matky v České republice o několik pracovních hodin denně hravě předčí Spojené státy, Švýcarsko či Velkou Británii.

„Radost z toho ale rozhodně nemají. Statistiky jasně prokazují, že více než polovina rodičů školáků v České republice není spokojena s množstvím času, které svým dětem věnuje. A jen třetina rodičů je spokojena s množstvím času, který věnuje svému partnerovi nebo partnerce. To se samozřejmě negativně promítá na jejich vzájemných vztazích,” říká Marie Oujezdská za Rodinný svaz ČR.

Manželství pro homosexuály? Většina Čechů souhlasí, ukázal průzkum

Manželství pro homosexuály? Většina Čechů souhlasí, ukázal průzkum

Matky po mateřské jsou pro firmy „malou tragédií“

Podle studie Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí z roku 2017, která zkoumala rodiny ve střední fázi, dokonce téměř 30 % žen uvedlo, že se nevěnuje žádným společným aktivitám s partnerem. Podle psychologa Jeronýma Klimeše je dnešní společnost nastavena antipopulačně. „O rodině se pěkně mluví, ale skutek utek. Prakticky neexistují poloviční úvazky. Těhotné ženy nebo ženy po mateřské jsou pro firmy malou tragédií. Dvouleté děti pak ráno putují do školek, kde si je rodiče vyzvedávají po 17. hodině,“ popsal psycholog.

Kvalitní rodinné zázemí buduje přitom u dětí citovou stabilitu. „Bohužel dětí, které si z rodiny odnáší stigma osamocení, je spousta. V současné době se rodina, i když se po práci a škole setká doma, rozpadá na solitéry. Hraje na počítači, brouzdá po sociálních sítích. Večer by se měli lidé věnovat rodině a tento čas by pro ně měl být posvátný,“ upřesnil Klimeš.

Situaci by podle opakovaných šetření mezi matkami malých dětí značně prospěly zkrácené úvazky, které by ženám umožnily si čas pro rodinu a pro zaměstnavatele jasně naplánovat a oddělit. Největší zájem o tuto formu práce mají matky s vyšším vzděláním.

„V nabídce práce na zkrácený úvazek však Česká republika za vyspělými zeměmi značně pokulhává. Zaměstnavatelé si stěžují na administrativní a ekonomickou zátěž, která nabídku částečných úvazků omezuje. Tady vidíme příležitost pro opatření a podporu ze strany státu a jeho rodinné politiky,” doplnila Oujezdská.

Europoslankyně Michaela Šojdrová

Ženy v médiích? Měly by mít větší vliv, upozornila europoslankyně Šojdrová

Oujezdská: Výchovu nejde zhustit do hodiny za den

Jednou z mála firem, která přeje zkráceným úvazkům, je výtahářská firma OTIS, která je začala zavádět zhruba před pěti lety. „Postupně jsme nacházeli pozice, u kterých bylo možné pracovat pět nebo šest hodin denně, například strategický nákupčí nebo zákaznický servis. Na zkrácený úvazek u nás pracuje i konstruktérka a manažerka. Někdy využijí zkrácenou pracovní dobu i lidé, kteří by plný úvazek nezvládli ze zdravotních důvodů,” okomentovala HR manažerka firmy Olga Zápecová.

Otevřenost a vstřícnost firmy oceňují zaměstnanci loajalitou. Takových firem je však podle odborníků na rodinnou politiku jako šafránu. „Pokud spolu rodiny netráví čas, děti se nemají od koho učit. Nemohou odkoukat, jak na co rodiče reagují, jak se baví a chovají, necítí se v bezpečí, které jim přítomnost rodiče doma skýtá. Výchovu potomků nelze zhustit do hodiny denně. Čas dává prostor pro budování vztahů. Pokud tento čas není, hrozí velké nebezpečí, že se členové rodiny pořádně nepoznají,” uzavřela Oujezdská.

reklama

reklama