Rok 2018: Tři momenty světové politiky, které se zapíšou do dějin tučným písmem

Uplynulý rok nebyl z pohledu celosvětové politiky rozhodně chudý na události. Poprvé v historii se setkal prezident USA s vůdcem KLDR. Vedlo se tvrdé jednání špiček Evropské unie o vůbec prvním vystoupení členského státu z evropského společenství. Saudové přímo na konzulu zavraždili odpůrce svého režimu. Přesto se dá rok 2018 hodnotit jako stabilní. Proč? Po dlouhých 11 letech se v žádném státě na světě neuskutečnil převrat. Pojďme si vše důležité shrnout.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
freepik.com

reklama

Setkání Trumpa s Kimem

V červnu 2018 problěhla historicky první schůzka prezidenta USA a vůdce KLDR. Setkání, které sledoval celý svět trvalo 38 minut. Výsledkem bylo společné komuniké se závazkem, že se KLDR zcela zbaví jaderných zbraní.

Historický moment: Setkání Donalda Trumpa s Kim Čong-unem
Autor: TicToc by Bloomberg/twitter Historický moment: Setkání Donalda Trumpa s Kim Čong-unem

Setkání v Singapuru, které se konalo v hotelu Capella na ostrově plném luxusních středisek, nevzbudilo jen pozitivní ohlasy. Spousta kritiků Donalda trumpa označila výsledek schůzky za prohru amerického prezidenta. Ten se rozhodit nenechal a bezprostředně po schůzce zpražil všechny své kritiky na twitteru. „Hejtři a lůzři tvrdí, že moje setkání je pro USA velkou ztrátou,“ a oponoval jim, že kromě denuklerizace KLDR propustila 3 americké vězně. Neutrální hlasy analytiků se shodovali především v tom, že schůzka Trumpa s Kim Čong-unem byla především „oťukávací“ a otevírá prostor pro budoucí jednání.

Vražda novináře Jamala Khashoggiho

Na počátku října 2018 přišel šok z Turecka. Přímo na tamním saúdskoarabském konzulátu byl zavražděn disident a žurnalista Jamal Khashoggi. Informaci přinesl s odvoláním na turecké bezpečnsotní složky americký deník The New York Times. Zpočátku se spekulovalo, zda se jednalo o únos nebo vraždu. Saudskoarabská diplomacie čin nejdříve zapřela a souhlasila, že umožní vyšetřovatelům vstup na konzulát.

Jamal Khashoggi - žurnalista a kritik saudskoarabského režimu
Autor: AP/J. Hamali Jamal Khashoggi - žurnalista a kritik saudskoarabského režimu

Po rostoucím tlaku světových médií, OSN a politických lídrů v sobotu 20. října vydala oficiální saudskoarabská tisková agentura SPA zprávu, že byl Khashoggi zabit při rvačce. Následně bylo zatčeno 18 podezřelých. Khashoggi byl známým kritikem režimu v Saudské Arábii.

Pozdější vyšetřování začalo přinášet důkazy o tom, že vražda byla dopředu naplánovaná. Před parlamentem o tom poprvé promluvil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Nahrávky údajně dokazovaly mučení a následné zabití novináře. Nalezená část ostatků tuto verzi poté potvrdila, uvedla to televize Sky News. Evropská unie jako trest za tento čin zastavila plánovaný prodej zbraní Saudské Arábii.

Nejočekávanější změna v pořádcích EU od jejího založení – přípravy Brexitu

Přestože referendum o členství Spojeného království v Evropské unii proběhlo už v roce 2016, je na místě Brexit zařadit i do událostí roku 2018. Přípravy celého procesu v průběhu roku gradovaly a jednání Británie s EU vedlo k vlně rezignací ministrů britské vlády. „Dnes jsem rezignoval na post ministra pro brexit. Nemohu s klidným svědomím podpořit podmínky navrhované v naší dohodě s EU,“ napsal Dominic Raab na Twitteru. Skončila také ministryně práce Esther McVeyová a státní tajemník pro Severní Irsko Shailesh Vara.

 

 

Hlavním švárem neshod v kabinetu premiérky Theresy Mayové je podoba dohody s EU, od které se budou odvíjet veškeré ekonomické dopady spojené s vystoupením ze společenství. „Volba je jednoduchá. Můžeme si vybrat odchod bez dohody, podstoupit riziko neuskutečnění brexitu, nebo se sjednotit a podpořit tu nejlepší dohodu, která mohla být dojednána,“ prohlásila v emotivním projevu premiérka Mayová. Rok 2018 tak naplno odkryl složitosti, které si při referendu před dvěmi lety pravděpodobně málokdo uvědomil.

Protesty - Zimbabwe v roce 2017

Rok 2018 byl první po více jak deseti letech bez státního převratu

Svět po 11 letech bez vojenského (politického) převratu

I přes otřesy a konflikty, které světoví lídři v uplynulém roce řešili, se po více jak deseti letech v žádné zemi na světě neodehrál puč. Od roku 1950 se celosvětově odehrálo 463 pokusů o státní převrat, z toho bylo 233 úspěšných. Byť se na podzim objevily spekulace, že se zástupci USA scházeli s vojenskými generály Venezuely a diskutovali o svržení prezidenta Nicoláse Madura, nestalo se tak. Z tohoto pohledu se tak můžeme hovořit o roku stability. 

reklama

reklama