Rok 2019 byl pozitivní, tvrdí Češi. Se svým životem je většina spokojená

Většina českých občanů je spokojená se svým životem, tři čtvrtiny považují loňský rok za úspěšný. Nadpoloviční podíl respondentů označil rok 2019 jako přínosný pro českou společnost. Za úspěšný považují loňský rok nejčastěji příznivci ANO, STAN a TOP 09. Nejméně zase fanoušci SPD, Trikolóry, KSČM a ČSSD.
Jak dosáhnout životního štěstí a spokojenosti srovnatelných s lidmi z ilustračních fotografií?
Jak dosáhnout životního štěstí a spokojenosti srovnatelných s lidmi z ilustračních fotografií?
istockphoto.com

reklama

Osmdesát pět procent českých občanů je momentálně spokojených se svým životem. Vychází to z aktuálního průzkumu agentury STEM. Více než sedmdesát procent Čechů považovalo rok 2019 za osobně úspěšný.

Co se týká celospolečenského rozvoje, nebyl podle Čechů loňský rok tolik vydařený jako v kontextu osobních úspěchů. Zhruba polovina respondentů si myslí, že události uplynulého roku přispěly k rozvoji místní společnosti.

Spokojení se svým životem jsou především vysokoškolsky vzdělaní lidé. Pohlaví nebo věk však nehraje roli, ukazuje analýza. Vzdělání se nepromítá v hodnocení rozvoje společnosti.

důchodci - ilustrace

KOMENTÁŘ LUKÁŠE KOVANDY: Babiš se může radovat, důchodový systém ČR skončil za rok 2019 v přebytku!

Naopak nespokojení se cítí být lidé ve špatné finanční a materiální situaci. Členové nízkopříjmových a materiálně nezajištěných domácností hodnotí uplynulý rok z pohledu osobních úspěchů negativně. To stejné platí pro hodnocení stavu společnosti.

Rozvoj české společnosti považují za pozitivní hlavně lidé, kteří podporují hnutí ANO, STAN a ČSSD. Naopak nespokojeni jsou v tomto ohledu příznivci KSČM, Trikolóry a TOP 09. Přívrženci Pirátů, KDU-ČSL, ODS a SPD to vnímají rozporuplně.

Co se týká osobního úspěchu a politických preferencí, spokojenější jsou nejčastěji příznivci ODS, TOP 09 a hnutí ANO. Naopak značně méně spokojení jsou fanoušci Trikolóry, SPD, KSČM a ČSSD.

Respondenti dostali v průzkumu také k nabídce čtyři různé emoce, které by přiřadili k loňskému roku. Nejčastěji šlo o pojem „vše jde tak, jak má jít“, který vybrala čtvrtina respondentů, což je meziroční nárůst o dvě procenta. Pozitivní charakteristiky přisuzuje loňskému roku 57 % respondentů.

„Strach, obavy a nejistota“ zase meziročně klesl a je na historickém minimu. Nejvíce měli Češi obavy v letech 2010 až 2013. Tento jev byl v České republice podle dat agentury STEM dlouhodobě nejčastějším pocitem. Ke zlomu došlo až v roce 2017.

reklama

reklama