Rok Elona Muska: SpaceX vyslalo na oběžnou dráhu v roce 2018 přes dvacet raket. Předsevzetí se mu ale splnit nepodařilo

V květnu tohoto roku sdělil vizionář a podnikatel Elon Musk veřejnosti, že program SpaceX čeká rekordní rok. Jeho předsevzetím bylo poslat na oběžnou dráhu Země více raket, než zvládne kterýkoli jiný stát. To se mu nakonec nepovedlo, protože Čína úspěšně odstartovala 35 raket. Nicméně jednoho světového prvenství dosáhl. Ve srovnání komerčních projektů ho nikdo v počtu startů nedostihl.
Ilustrace Dragonu 2 na oběžné dráze Země
Ilustrace Dragonu 2 na oběžné dráze Země
SpaceX/Flickr

reklama

Mise SpaceX měly různé cíle. Dva experimentální lety s sebou na orbitu nesly satelity pro poskytování internetu, povedlo se však vystřelit i celé auto.

Automobil vyslaný na oběžnou dráhu při misi Falcon Heavy
Autor: Elon Musk/SpaceX - Instagram Automobil vyslaný na oběžnou dráhu při misi Falcon Heavy

Celkově si na své konto připsal 21 startů. Vůbec poslední v letošním roce proběhl 18. prosince, kdy SpaceX vynesl satelit GPS IIIA-01, který má zlepšit globální pokrytí americké armády. Muskova společnost v tomto případě zvítězila nad svou konkurencí United Launch Alliance (ULA), což je společný projekt společností Boeing a Lockheed Martin.

ULA se stejně jako Muskova SpaceX zaměřuje na komerční starty a zakázkovou dopravou satelitů na oběžnou dráhu. V případě zakázky pro americkou armádu byla nabídka SpaceX o desítky milionů dolarů levnější.

Rok 2019 může být pro lidstvo historicky nejúspěnější

Doposud nejúspěšnějšími roky byly 1983 a 1984. Tehdy se za jeden rok povedlo vždy 126 startů raket. Na rok 2019 si ale státy a soukromé společnostmi naplánovaly 173 orbitálních letů. Pokud se vše povede podle plánů, čeká nás rekordní rok. Svůj rekord by si měla vylepšit i SpaceX, který má v plánu 22 startů.

 

reklama

reklama