Rozběhla se diskuze o daňové slevě na nepracující manželku. Je to útok na rodiny, říkají lidovci

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce upravit slevu na dani na nepracující manželku lidem, kteří jsou v domácnosti a o nikoho nepečují. Slevu prý využívají i lidé, co na ni nemají nárok. „Je to útok na rodiny,” říká KDU-ČSL. Podle nich jde o zasahování do soukromí domácností.
Sociální dávky na bydlení čeká reforma. MPSV chce zabránit jejich zneužívání
Sociální dávky na bydlení čeká reforma. MPSV chce zabránit jejich zneužívání
Facebook/ČSSD

reklama

Sleva na dani na manželku či manžela činí daňovou úlevu 24 840 korun za celý rok. Celkový limit, který nelze překročit, je 68 tisíc korun.

Maláčová na svých sociálních sítích napsala, že neví, proč by měl stát „dávat 25 tisíc kapesné” lidem, kteří nepracují. Na Twitteru se nápad nesetkal s přílišným úspěchem. Lidé Maláčové například vyčítají, že slevu označuje za „kapesné”, i když se jedná o výběr nižší daně.

   

Proti úpravě se na sociální síti postavil například režisér Jan Hřebejk nebo europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

 

 

Ministerstvo však tvrdí, že chce především zamezit tomu, aby slevu využívaly páry, kde manžel živí nepracující manželku v domácnosti, která o nikoho nepečuje. Sleva na dani má být prý určena hlavně těm, kteří se místo práce o někoho starají.

„Ta sleva má být pro někoho, kdo nemůže chodit do práce a pečuje doma o dítě nebo seniora,” řekla online redakci TV Prima tisková mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Barbara Hanousek Eckhardová. Úlevu na dani mohou v současném nastavení využívat i lidé, kteří o nikoho nepečují.

Způsobů, jak zjistit, kdo pobírá slevu neoprávněně, je několik. Ministerstvo financí může posuzovat například z údajů, které lidé vyplňují v daňovém přiznání. To je však prý nejméně přesné.

Druhou možností je, že by někdo z rodiny prokázal, že má průkaz ZTP nebo že pobírá příspěvek na péči, čímž by se dokázalo, že partner v rodině o někoho pečuje.

 

Útok na soukromí

Proti návrhu se kromě europoslance postavila celá KDU-ČSL. „Je to útok na rodiny,” říká první místopředsedkyně strany Šárka Jelínková. Podle lidovců by tato změna postihla třeba páry, kde jeden studuje, je nemocný, nebo zdravotně postižený.

Právě párů, kde jeden z partnerů studuje, se změna dotkne také. Podle MPSV stát sníží daně takové domácnosti víc než třeba domácnosti dvou pracujících s dítětem. Sleva na nepracující manželku je totiž prý vyšší než sleva na zdravé dítě.

Navrhovaná úprava zatím nemá přesné rysy, není tedy jasné, kdo by konkrétně nárok na slevu měl a jakým způsobem by ji čerpal. Podle Jelínkové by ale měli mít právo i „nepečující” - studující manželka nebo matka s více dětmi staršími 4 let, kde bude pro rodinu lepší, když zůstane v domácnosti.

V případě podnikatelů, jejichž manželka nepracuje, by KDU-ČSL byla ochotna přistoupit na zastropování maximální vydělané částky. Jinak si ale i tyto domácnosti slevu na dani zaslouží, míní Jelínková. „Možná kdyby ta manželka nebyla doma, manžel by nemohl ani tolik vydělávat,” řekla pro TV Prima 1. místopředsedkyně.

Podle ní není fér říkat, která rodina je „lepší” a má tak právo slevu uplatňovat, a která právo nemá. “Saháme na peníze lidem, kteří se snaží, pracují a vydělávají,” dodává.

Rodinám, kde jeden z partnerů studuje, stará se o domácnost nebo zkrátka není schopen vydělávat nějakou větší sumu, by se podle lidovců sleva na dani ubírat neměla.

 

Štěpán Sochor

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!