Rozbili jsme síť ruských špionů, reaguje BIS na Zemanovu kritiku o čučkařích

Bezpečnostní informační služba (BIS) se brání včerejší ostré kritice prezidenta Miloše Zemana. Ten zpravodajce nazval v pořadu TV Barrandov „čučkaři“ a výroční zprávu, která varuje před aktivitami ruských a čínských špionů, označil za „plácání“. Ředitel BIS Michal Koudelka dnes reagoval zveřejněním informací, podle kterých zpravodajci rozbili síť jedné z ruských zpravodajských služeb působící na našem území.
Bezpečnostní informační služba
Bezpečnostní informační služba
FTV Prima

Podle Koudelky má BIS za sebou mimořádně úspěšné období. Za posledních pět let se prý zpravodajcům podařilo ukončit činnost desítkám ruských a čínských zpravodajských důstojníků na území ČR, a to buď nedoporučením udělení akreditace nebo jejich odchodem na tzv. tichou cestu.

„Naše zákonné adresáty jsme například počátkem letošního roku informovali, že se nám podařilo úspěšně rozbít zpravodajskou síť jedné z ruských zpravodajských služeb působící na našem území a zcela tak ochromit její činnost,“ uvádí Koudelka s tím, že BIS každý rok předává stovky zpráv českým zákonným adresátům, mezi které patří i prezident republiky.

Hamáček zpravodajce brání

Ředitel BIS tak reaguje na včerejší prohlášení Miloše Zemana v TV Barrandov. Prezident totiž ostře zkritizoval výroční zprávu BIS za rok 2017, která varuje před aktivitami ruských a čínských tajných služeb v ČR. „Doufám, že neprozrazuji žádné jiné státní tajemství, než je tajemství o neschopnosti BIS, když vám řeknu, že za těch šest let není žádný konkrétní údaj o tom, že by se podařilo odhalit byť jednoho jediného, ať už ruského nebo čínského, špiona,“ řekl Zeman. Výroční zprávu pak označil za „plácání“ a zpravodajce za „čučkaře“.

Chápavě se k Zemanovým slovům postavil předseda KSČM Vojtěch Filip, který uvedl, že nemá důvod prezidentovi nevěřit. BIS se naopak zastala nejen řada opozičních politiků, ale i šéf ČSSD Jan Hamáček. „Jako místopředseda vlády a ministr vnitra jsem s prací BIS spokojen, naše kontrarozvědka patří mezi nejprofesionálnější v Evropě. Kritice prezidenta nerozumím,“ uvedl Hamáček na twitteru.

reklama