Rozdělená TOP 09: Stranu má vést liberální Pekarová Adamová. Pospíšila ani Ženíška však straníci do vedení nepustili

Pouze o patnáct hlasů zvítězila Markéta Pekarová Adamová nad svým rivalem Tomáš Czerninem. Je to tak poprvé od založení, co stranu bude vést žena. Pekarová Adamová reprezentovala ve straně liberálnější křídlo. Přeje si rychlé přijetí eura, větší důraz na environmentální problematiku, modernizaci školství, obranu živnostníků a malých a středních podnikatelů. Tomáš Czernin, kterého podporoval zejména Miroslav Kalousek, byl následně zvolen prvním místopředsedou strany. Strana však odmítla pustit do svého vedení členy, které si výslovně přála Pekarová Adamová.
Markéta Pekarová Adamová
Twitter/TOP09

reklama

„Začnu stejně jako svůj projev - děkuju. Děkuju vám všem, i Tomášovi, který mi byl velmi, velmi důstojným soupeřem. Já si myslím, že potlesk si zaslouží za ten výsledek i on,“ vyzvala straníky po oznámení výsledků volby předsedy Adamová. Ta spolu s tím uvedla, že chce být předsedkyní i té části lidí ve straně, kteří ji nevolili. „Společně můžeme vytáhnout TOP 09 do velmi pozitivních čísel. Chci taky požádat všechny, i ty, co volili Tomáše, aby táhli s námi všemi za jeden provaz,“ dodala.

Adamová však narazila se svým přáním opět pustit do vedení strany Miroslava Ženíška a Jiřího Pospíšila. Právě Pospíšil, který stranu v sociálních tématech více přiblížil liberalismu a v eurovolbách se spojil s ekologicky orientovanými uskupeními, Adamovou podporoval. Spolustranící však odmítli jak Pospíšila, tak Ženíška. Mezi místopředsedy TOP 09 byli následně zvoleni poslanec Vlastimil Válek, Herbert Pavera, Jan Jakob a předseda karlovarské organizace Lukáš Otys. Czernin byl ještě předtím na přaní Adamové zvolen za prvního místopředsedu TOP 09. 

Kalouskovi Pospíšil vadil  

Bývalý ministr financí Kalousek nebyl dlouhodobě s vedením strany spokojen a Pospíšilovi kromě jiného vyčetl i výsledek voleb do Evropského parlamentu. Ten mohl být údajně lepší, kdyby se Pospíšil spojil ještě s jinými pro-evropskými uskupeními a vyhnul se „tříštění sil“. Kalousek měl na mysli neúspěšné hnutí Hlas reprezentované Pavlem Teličkou a hnutí ESO Evropa, jehož lídr Jaromír Štětina se s TOP 09 rozešel.  

Kalouskův příspěvek po volbách do Evropského parlamentu:

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!