Rozhodnutí o přesunutí sochy Koněva nezůstane bez odpovědi, vzkazuje Rusko

Praha 6 rozhodla o osudu sochy ruského maršála, jež byla v poslední době středem pozornosti. Pomník Ivana Koněva se přesune na jiné místo. To se ale nelíbí Rusku, které pohrozilo, že toto „rozhodnutí nezůstane bez odpovědi“.
Socha maršála Koněva v Bubenči - září 2019
Socha maršála Koněva v Bubenči - září 2019
Foto: Topi Pigula

reklama

Zastupitelé městské části Praha 6 včera odhlasovali přesunutí sochy ruského maršála Koněva. Možné lokality jsou třeba Muzeum paměti 20. století nebo Olšanské hřbitovy. Radnice zároveň vypíše otevřenou soutěž o novém památníku.

Tento krok se ale nelíbí Rusku, jehož ministerstvo zahraničí podle ČTK prohlásilo, že rozhodnutí nezůstane bez odpovědi. Stanovisko dnes ještě přetlumočí ruský velvyslanec na českém ministerstvu zahraničí.

Rozhodnutí vedení Prahy 6 může podle ruského ministerstva poškodit vzájemné vztahy. Rusko také tvrdí, že tento čin porušuje články dohody o přátelských vztazích a spolupráci z devadesátých let.

Kontroverzní pomník maršála Koněva v Bubenči

Socha maršála Koněva se stala granátem v dezinformační válce

Ze strany Ruska se nejedná o první výpad proti České republice v otázce maršála Koněva. Nedávno přirovnal tamní ministr kultury starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09) k nacistům. Tomáš  Petříček uvedl, že by situaci zklidnila omluva, k té ale nedošlo.

Spor chtěla vyřešit Koněvova dcera, když přišla s návrhem přesunout sochu jejího otce do Ruska. Starosta Kolář to uvítal. Tento návrh ale nakonec stáhla se slovy, ať si to vyřeší sami Češi.

Piráti navrhovali vyhlášení referenda, ve kterém by o osudu sochy rozhodli sami občané Prahy 6, to bylo ale zamítnuto.

 

Štěpán Sochor

reklama

reklama