ROZHOVOR: Čeští lékaři zase ohromili svět. Porod ženy s transplantovanou dělohou je obrovský úspěch

Obrovský úspěch světového významu si připsali lékaři z pražského IKEMu a Fakultní nemocnice v Motole. Přivedli na svět zdravého chlapečka, který se narodil ženě s transplantovanou dělohou. Jde zároveň o dítě z dělohy, ze které se předtím žádné dítě nenarodilo. A to se nikde na světě ještě nepovedlo.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Rozhovor s přednostou Gynekologicko-porodnické kliniky FN Motol Romanem Chmelem

reklama

Sedmadvacetiletá žena podstoupila v IKEMu transplantaci dělohy roce 2017. Dárkyní byla žena s mozkovou smrtí. Po dvou letech a čtyřech umělých oplodněních se ženě podařilo otěhotnět. Bez transplantace by přitom nikdy vlastní dítě neměla.

Chlapeček se narodil letos v srpnu. Na svět přišel císařským řezem. Porod trval něco málo přes 45 minut. Chlapeček vážil 2740 gramů a vše proběhlo bez komplikací.

Úspěch českých lékařů je o to větší, že se jedná o první dítě v Evropě, které se narodilo po transplantaci od mrtvého dárce. Unikátní byl podle doktorů porod i v tom, že zemřelá dárkyně nikdy předtím nerodila, což bylo doposud celosvětově považováno za jakési tabu.

Na celou reportáž se můžete podívat zde:

reklama

reklama