ROZHOVOR: Impeachment je vždy politický proces, ale nyní je političtější než kdy dřív, míní Erik Best

Šéfka dolní komory Kongresu USA Nancy Pelosiová oznámila, že zahájí proces přípravy ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa, tvz. impeachment, který by mohl vést k jeho sesazení. A to na základě obvinění (které prezident odmítá), že měl požádat Ukrajinu o prošetření možných nekalých jednání Huntera Bidena, syna jednoho z Trumpových možných demokratických protikandidátů v nadcházející prezidentské volbě.
Prošetření má souviset s působením Bidena mladšího ve vedení ukrajinské těžařské plynárenské společnosti Burisma Holdings od roku 2014 (tedy krátce po tzv. Euromajdanu, který proběhl v listopadu 2013 na Ukrajině). Pelosi označila Trumpovo chování za „zradu jeho přísahy v úřadu, zradu národní bezpečnosti a integrity voleb“.
Na názor k aktuální aféře, která hýbe americkou politickou scénou a světovými médii, jsme se zeptali Erika Besta, novináře a vydavatele amerického původu působícího v České republice.
Můžete nám pro začátek stručně vysvětlit proces impeachmentu? A znáte nějaké úspěšné případy z americké historie?
Impeachment je v USA dvoustupňový proces, na rozdíl od České republiky, kde je to proces třístupňový. V USA Sněmovna reprezentantů prezidenta obžaluje a Senát ho odvolává. V ČR se jako třetí stupeň připojuje Ústavní soud. Pokud jde o konkrétní případy, Richard Nixon sice nebyl předmětem impeachmentu, ani nebyl odvolán, ale je to svým způsobem nejúspěšnější příklad impeachmentu, protože už jen jeho samotná hrozba vyvolala v roce 1974 Nixonovu rezignanci. Známý je také případ Billa Clintona, který byl předmětem impeachmentu, odvolán však nebyl. Ostatně, na základě impeachmentu nebyl odvolán žádný americký prezident.
Jsou podle vás argumenty paní Pelosiové dostatečně silné k tomu, aby se její záměr podařil?
Zatím není jasné, jestli jsou argumenty paní Pelosiové dostatečně silné, ani to, jestli bude proces skutečně zahájen. Nedokážu říci, jestli prezident Trump závažným způsobem porušil Ústavu. Očekávám, že pokud bude proces opravdu záhajen a pokud se aktivity Huntera Bidena, kandidátova syna, ocitnou pod lupou vyšetřovatelů, výsledkem bude propad Joa Bidena coby kandidáta demokratické strany, a novou kandidátkou se stane Elizabeth Warrenová.
V případě, že by se Nancy Pelosiová a Demokratická strana o impeachment skutečně pokusily a dopadlo to pro ně neúspěšně, jak by to podle vás zahýbalo s veřejným míněním?
Společnost je už tak rozdělená, že celkový dopad na veřejné mínění nebude příliš velký. Může ale ovlivnit prezidentskou kampaň v jednotlivých státech USA. Pak by záleželo na tom, jak by Trump a jeho rival vysvětlovali nastalou situaci.
Naopak jaký vývoj by podle vás na politické scéně následoval v případě úspěšného impeachmentu?
V tom případě by příštím prezidentem nebyl republikán a Joe Biden by si zřejmě udržel svoji pozici v demokratické straně a stal by se prezidentem.
Vnímáte nějaké společné znaky možného pokusu o impeachment v USA ústavní žaloby na českého prezidenta, kterou vypracovala skupina českých senátorů?
Trump i Zeman rozšiřují mantinely a porušují ústavní zvyklosti. Otázka ale je, jestli jejich jednání představuje hrubé porušení Ústavy. Při posuzování chování prezidenta se už tolik nedbá na literu zákona, tj. Ústavy, a je stále důležitější, jestli se prezident někomu líbí nebo ne. Impeachment, resp. žaloba na prezidenta, je ze své podstaty vždy politický proces, ale nyní je političtější než kdykoli dřív.