ROZHOVOR: Jaké novinky čekají řidiče v bodovém systému?

Rozhovor s Tomášem Neřoldem k novinkám v bodovém systému

Rozhovor s Tomášem Neřoldem k novinkám v bodovém systému

Nový bodový systém cílí na nejvážnější dopravní přestupky. Jaké konkrétně, shrnul v rozhovoru Tomáš Neřold, pověřený řízením Samostatného oddělení BESIP Ministerstva dopravy.

Když špatně zaparkujete, trest bude nižsí než dosud. Podle Neřolda bude upravený bodový systém i přehlednější. Obsahuje například jasně dané sazby blokových pokut. Velkou změnou bude i informovanost řidičů. Stav svého bodového konta a případná provinění budou řidiči zaslány mailem nebo pomocí sms. Poslechněte si další podrobnosti v rozhovoru.

Ministerstvo dopravy dnes také zveřejnilo zprávu o tom, že do konce letošního roku propadne řidičský průkaz ještě 268 tisícům řidičů.

Od začátku letošního roku si o výměnu řidičského průkazu dosud požádalo celkem 164 tisíc motoristů. Pro nový průkaz si tak přišlo 38 % řidičů z celkových 433 tisíc, kterým v letošním roce platnost průkazu uplyne. Jedná se o průkazy vydané v roce 2009 s dobou platnosti na deset let.

Výměnu řidičského průkazu je možné provést zdarma na jakémkoliv úřadě s rozšířenou působností, a to již tři měsíce před skončením platnosti dokladu. Seznam všech úřadů je k dispozici v interaktivní mapě Ministerstva dopravy. K výměně je nutné donést platný doklad totožnosti a stávající řidičský průkaz. Při podání žádosti již žadatel nepředkládá papírovou fotografii, úředníci pořídí digitální na místě. Pokud řidič požádá o vydání dokladu ve lhůtě do 5 dnů, bude ho výměna stát 700 korun.

V případě, že usednete za volant s propadlým řidičským průkazem, riskujete pokutu na místě do 2 tisíc korun, v případě správního řízení až 2 500 korun.

Mezi nejvytíženější kraje patří kraj Středočeský, Jihomoravský a Hlavní město Praha. O konci platnosti dokladu se mohou občané nechat nově informovat prostřednictvím Portálu občana.

Tagy: