ROZHOVOR: Je to jako ve válce, říká zoufalý majitel uzavřeného podniku. Ztráty počítá na miliony

Nařízení o uzavření restaurací, kaváren, barů a zábavních podniků dopadlo velmi těžce na tisíce podnikatelů a zprostředkovaně i na desetitisíce jejich zaměstnanců. Mnoho majitelů podniků nemá dostatečnou finanční rezervu, aby mohli bez tržeb zaplatit nájmy, energie a hlavně mzdy svých lidí. Ale ani ti, kteří mají nějaké úspory, nevydrží déle než měsíc.
Rozhovor s Pavlem Škodou, jednatelem Domu kultury Liberec

reklama

Příkladem může být liberecký Dům kultury, soukromé zařízení, kde se pořádají plesy, koncerty, kongresy i divadelní představení. Na sál je navázaná restaurace, celkem je tu dvacet zaměstnanců, ale další desítky lidí navíc přišly o příjem z brigád při jednotlivých akcích. 

Majitelé tanečních a hudebních klubů nebo koktejlových barů mají příjmy z toho, že se lidé baví ve velkém množství. Jejich podniky vláda zavřela jako první a oni se teď bojí, že až se začnou opatření uvolňovat, oni budou pro změnu až poslední na řadě.

Restaurace a bary jsou z nařízení vlády uzavřené, majitelé počítají škody

KOMENTÁŘ LUKÁŠE KOVANDY: Bilionový program vlády české ekonomice pomůže, možná jej ale bude třeba navýšit

Teď je trápí mnoho otázek, na které stále chybějí odpovědi. Budou muset kromě vyplácení mezd platit za lidi i sociální a zdravotní pojištění? Z čeho zaplatí odvody DPH za uplynulý měsíc? Dostane se na ně v programu státních bezúročných půjček, kde se za dva dny sešly žádosti za pět miliard? Dohodnou se s pronajímateli na snížení nebo neplacení nájmu? Redakce televize Prima zjišťovala odpovědi alespoň na některé z nich, objeví se v reportáži ve Velkých zprávách.                

reklama

reklama