ROZHOVOR: Každé desáté dítě zažívá násilí! Své o tom ví i paní Hana

Každé desáté dítě v Česku zažívá domácí násilí. Pro představu jsou to 2 až 3 děti v každé školní třídě. Upozornilo na to centrum Locika, které dětem v nouzi pomáhá. Podle psychologů se jen k velmi malé části ohrožených dětí dostane odborná pomoc a navíc přichází často pozdě – mohou na ni čekat i léta. Děti si následky týrání nesou po celý zbytek života. Právě to zažívala mnoho let i paní Hana, která nám popsala svůj příběh. Matka ji už od dětství psychicky týrala.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Zpověď paní Hany

reklama

Organizace, které dětem v ohrožení pomáhají, se shodují, že je důležité takové případy odhalit a řešit včas. Právě v tom ale podle nich Česko zaostává - chybí také specializovaná pracoviště. Pomoc aktuálně zajišťují hlavně neziskové organizace, které často nejsou financovány státem. 

Před násilím v blízkých vztazích a v rodině zavíráme oči nejen individuálně - i stát. Neexistuje systém nějakého systematického financování nebo rozvoje služeb pro děti, které zažívají násilí v rodině a potřebují specializovanou pomoc. Peníze na tento typ pomoci jsou v jednotném balíčku na sociální služby, spolu s prostředky pro další ohrožené skupiny.

Pomoci týraným dětem či ohroženým domácím násilím může podle ministerstva i Fondu ohrožených dětí každý z nás. Stačí se kolem sebe více rozhlížet a nezavírat před podezřelým chováním oči.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!