ROZHOVOR: Liberec bojuje s Turowem! Lidé v pohraničí ztrácí víru...

Turow

Rozhovor k Turowu

Polské úřady daly zelenou další těžbě v dole Turow u českých hranic. Podle českých expertů přitom rožíření a prohloubení už dnes obří jámy připraví o zdroje pitné vody desítky tisíc obyvatel na Liberecku. Ministerstvo životního prostředí se obrací o pomoc do Bruselu, Liberecký kraj jako účastník řízení podává odvolání. Lidé v pohraničí už ale ztrácejí víru, že se Polsko podaří od jeho záměru odvrátit.

Regionální úřad pro životní prostředí ve Wroclawi dal těžební společnosti další potřebné razítko, a to i přesto, že česká vláda oficiálně vyjádřila nesouhlas. Rozhodnutí je navíc pravomocné, takže těžební firma, které stávající licence vyprší letos v dubnu, může dál chystat těžbu až do roku 2044, jak si naplánovala. Čeští politici jsou zaskočeni, polská strana je totiž o zásadním rozhodnutí ani oficiálně neinformovala.

„Proto jsme se obrátili na Evropskou komisi, aby se do toho vložila a sama také položila otázky týkající se tohoto projektu," uvedl dnes ministr životního prostředí Richard Brabec.

Dokumentace, která byla MŽP ČR se zpožděním poskytnuta, je pouze v polském jazyce. Zároveň bylo rozhodnutí o rozsahu 170 stránek vydáno pouze několik hodin poté, co v Německu skončila lhůta pro podávání připomínek.

„To jen ilustruje celý přístup polského partnera k tomuto řízení. Rozhodnutí o okamžité vykonatelnosti je další ukázkou toho, jak k celému problému přistupují ty orgány, které by v Polsku měly chránit životní prostředí. Naše připomínky a oficiální nesouhlas České republiky prakticky nevzali v potaz a německé připomínky s ohledem na ten časový rozestup zřejmě ani neviděli. My se ale budeme i nadále bránit všemi dostupnými prostředky. Chceme získat garance, že vliv pokračující těžby nebude mít dramatický dopad na obyvatele a životní prostředí na české straně. Také požadujeme kompenzace, které umožní vybudovat náhradní zdroje vody. Není možné čekat do poslední chvíle a doufat, že žádné negativní změny v okolí dolu nenastanou. Proto se proti rozhodnutí určitě odvoláme. Zároveň věříme, že do celého řízení vstoupí aktivně Evropská komise,“ objasnil hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Pokud o vodu přijdou desetitisíce lidí, může náhradní řešení stát i několik miliard korun. Jestli se nakonec podaří z Polska vymoci odpovídající kompenzace, to si dnes nikdo netroufá odhadnout.