ROZHOVOR: Muriel a Andělé se vrací domů

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

O knize jsme natočily rozsáhlý rozhovor s manželkou Káji Saudka

reklama

Všechno začalo na konci šedesátých let - umělci měli najednou chuť opět tvořit, a tak přišel barrandovský scénárista Miloš Macourek za Kájou Saudkem. V hlavě měl skvělý nápad. Muriel a Andělé. Pohádkový příběh měl mít původně dvanáct knih a nakonec se měl natočit i film, jenomže to se nikdy nestalo.

V roce 1969 byla kniha číslo jedna hotová. Autor na ní pracoval celý rok, originály, které kreslil na formát A2, už byly v tiskárně, pak ale přišli cenzoři a knihu zakázali. Nikdo moc nechápal proč – příběh Muriel a andělé je totiž vlastně pohádka. Kája Saudek tak nikdy nedostal zaplaceno a originály připravené k tisku se ztratily.

Nakonec se ukázalo, že je u sebe v bytě měl schovány jeden z bývalých zaměstnanců tiskárny. Když zemřel, jeho rodina je prodala soukromému sběrateli. Ten je pak chtěl vydražit. Startovací cena byla téměř šest milionů korun. Na výstavu před aukcí ale vtrhla policie, která obrazy zabavila. Od té doby se táhly soudní spory. Až dnes soud pravomocně rozhodnul – originály kreseb Muriel a andělé patří rodině.

Po padesáti letech se tak obrazy vrátí do vily, kde je autor kreslil.

reklama

reklama