ROZHOVOR: Následky zásahu v Hamru

Zásah v Hamru

Následky zásahu v Hamru

Téměř sto šedesát záchranářů a zdravotníků musí absolvovat mimořádné zdravotní prohlídky po zásahu při masivním úniku chemikálií v Hamru na Jezeře. Před dvěma týdny tam na následky poleptání plic zemřel jeden ze zaměstnanců firmy na likvidaci nebezpečného odpadu, další se zranili. Zdravotní obtíže měli ale i záchranáři, kteří se dostali do zamořeného prostředí, mnohdy bez potřebných ochranných pomůcek. Desítky lidí měly respirační i kožní potíže

Postupně vyšlo najevo, že do ovzduší se dostal velmi nebezpečný koktejl toxických látek, a tak teď na zdravotní prohlídky musejí nejen ti, ketří zasahovali přímo na místě, ale i ti, kteří se podíleli na transportu pacientů i na jejich ošetřování v nemocnicích v Liberci, Turnově, ale i v Praze. Zranění měli chemikálií potřísněné oblečení i pokožku a nebezpečné látky se postupně vypařovaly.

Jak je vůbec možné, že se týmy záchranářů dostaly do zamořené nebezpečné zóny bez náležitých ochranných pomůcek? To teď prověřuje policie. Svůj tým specialistů do Liberce vyslalo i generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR. Experti se zajímají o komunikaci jednotlivých složek integrovaného záchranného systému a zjišťují, kde se stala chyba.

Škody jsou přitom nejen na zdraví záchranářů, ale i na majetku. Mimo hru je stále pět sanitek liberecké záchranky, které musely projít velmi komplikovanou dekontaminací. Armádní chemici, kteří byli požádáni o pomoc, museli speciálním roztokem umýt každou součástku vybavení sanitky včetně drahých přístrojů. Spotřební materiál jako jsou obvazy, roušky a podobně musel být zlikvidován a tak už teď je jasné, že škody půjdou do statisíců. Náhradu chce Liberecký kraj jako zřizovatel záchranky vymáhat po tom, koho policie určí jako viníka neštěstí. Vyšetřování toho, co se na místě přesně stalo a kdo za to může, ale rozhodně ještě není u konce.