ROZHOVOR: Platíte rádi platební kartou? Terminály mohou vaši platbu odmítnout

Pokud budete chtít o víkendu zaplatit v obchodě bezkontaktně, tedy částku do 500 korun, může se stát, že platba bude zamítnuta bez udání důvodu, a to i přesto, že na účtu budete mít dostatek prostředků. Upozornila na to dnes Česká národní banka s tím, že důvodem je nepřipravenost některých platebních terminálů na nové evropské nařízení. To začíná platit právě v sobotu 14. září.
Rozhovor s Petrou Vodstrčilovou
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Varování se podle centrální banky týká jen klasických plastových karet. Pokud tak máte například v mobilním telefonu nebo chytrých hodinkách nahranou platební kartu, problému při bezkontaktní platbě se vyhnete. Česká národní banka upozorňuje i na to, že se problém při bezkontaktní platbě může objevit i v případě nákupu jízdenky přes terminál přímo v dopravních prostředcích MHD. Podle zástupce největšího provozovatele platebních terminálů a bran u nás, Ondřeje Holoubka, to ale nehrozí, protože terminály v MHD jsou z evropské legislativy vyjmuty, a to proto, že v nich není možné provést autorizaci pomocí zadání PINu.

Rozhovor s Filipem Hrubým
Rozhovor s Filipem Hrubým

Cílem evropské směrnice je větší bezpečnost. Nově tak pro banky v celé Evropské unii začíná platit jednotný strop pro bezkontaktní platby: Celkový součet zaplacených částek od posledního „silného ověření“ (zadání PINu) nesmí přesáhnout 150 eur nebo pět plateb za sebou. Platby kartou by taky měly mít silné dvoufaktorové ověření jejího majitele. To má být vyžadováno při on-line přístupu k platebnímu účtu nebo při provádění elektronické platební transakce.

Rozhovor s Petrem Plockem
Rozhovor s Petrem Plockem
Reklama
Reklama