ROZHOVOR: Plazmou proti koronaviru - jak terapie probíhá?

Nová terapie pro pacienty s koronavirem

Rozhovor s Dušanem Mormanem, primářem oddělení ARO

Lékaři v Liberci zkoušejí novou terapii pro pacienty s nemocí COVID-19. Léčebným prostředkem je v tomto případě krevní plazma od dárce, který sám nákazu novým typem koronaviru prodělal. V krvi vyléčeného pacienta totiž zůstávají protilátky, které si tělo při boji s infekcí vytváří. Lékaři doufají, že podání takové plazmy pacientům ve vážném stavu posílí jejich schopnost agresivnímu viru vzdorovat.

V liberecké krajské nemocnici mají aktuálně jediného vážně nemocného pacienta s koronavirovou infekcí. Leží na oddělení ARO a jeho stav se nelepší, lékaři ho museli připojit na speciální přístroj, který vyvádí krev z jeho těla a okysličuje ji. Zastává tak funkci virem těžce zasažených plic. Právě jemu plazmu podali.

Tento druh terapie zkoušejí nemocnice po celém světě, na hodnocení výsledků je ale ještě příliš brzo. Podobně jako při experimentálním podávání léku Remdesivir je velmi obtížné určit, co u daného pacienta v případě uzdravení vedlo ke zlepšení stavu. Podle primáře oddělení ARO Dušana Mormana je to ale rozhodně možnost, kterou je vhodné vyzkoušet.

Důležité přitom také je najít vhodného dárce. Ukazuje se totiž, že ne každý, kdo nemoc prodělal, má v krvi dostatečné množství protilátek.

Jestli plazma v případě pacienta v Liberci zabrala, bude podle primáře jasnější během několika dnů.