ROZHOVOR: První položka České republiky na seznamu přírodního dědictví UNESCO? Jizerskohorské bučiny mají šanci

Jizerskohorské bučiny

Jizerskohorské bučiny

Česká republika by mohla mít první položku na prestižním seznamu přírodního dědictví UNESCO. V čestné společnosti amazonských pralesů, Plitvických jezer nebo amerického Grand Canyonu by se mohly ocitnout Jizerskohorské bučiny, nejcennější a nejdivočejší část Jizerských hor. Ministerstvo životního prostředí už poslalo oficiální přihlášku, o přijetí mezinárodní komise expertů rozhodne do dvou let.

Nejkrásnější jsou lesy v srdci Jizerských hor na podzim, ale své kouzlo mají i v teď zimě, když barevné listí opadalo. Třicet kilometrů čtverečních pokrytých listnatými stromy, především buky, to už je dnes unikát i v rámci Evropy.

‚‚Jsou jednoznačeně nejucelenějším komplexem bučin v České republice. Je to území, kde se dlouhodobě nehospodařilo extenzivním způsobem, ať už historicky nebo v současné době,“ říká ekolog Radek Hromádka. Za to, že se lesy dochovaly místy v opravdu nedotčené podobě, může zdejší náročný terén, kam se jednoduše dřevorubci nedostali. V posledních letech navíc v části národní přírodní rezervace platí bezzásahová zóna.

Les si tady doslova dělá, co chce, vše je podřízeno zákonům přírody. ‚‚Je to ukázka toho, jak les funguje přirozeně bez účasti člověka. Ty staré stromy, které tady vidíme, mají dvě stě nebo tři sta let. Některé jsou na konci svého životního cyklu. Různými vlivy, třeba větrem nebo houbami, prostě ukončí svůj život, ten strom padne a uvolní místo pro nové stromy, které už jsou připravené zaujmout místo,“ popisuje Jiří Hušek, vedoucí správy CHKO Jizerské hory.

Česko má zatím na seznamu světového dědictví UNESCO 14 architektonických památek a dalších šest položek ve výčtu nehmotného kulturního dědictví, přírodní lokalitu dosud ani jednu. Na seznamu UNESCO už evropské bukové lesy jsou, od Španělska až po Černé moře, Jizerskohorské bučiny by se k nim měly připojit.